GündemTürkiye

Ilısu Barajı Elektrik Üretimine Başladı

Ilısu Barajı Enerji Santrali 1. Tribün Devreye Alınma Törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans yoluyla katıldı. Türkiye, Dicle nehri üzerinde bulunan Ilısu Barajı’ndaki altı güç türbininden ilkini hizmete açtı.

Barajın yıl sonuna kadar tamamen faaliyete geçmesi bekleniyor. Dicle nehrindeki 135 metrelik barajın yıllık enerji üretim kapasitesi 4.1 milyar kilowatt saat.

Ilısu Barajı’nda ilk tribün faaliyete başladı

Ilısu Barajı'nda ilk tribün faaliyete başladı

19 Mayıs Salı günü Mardin ilindeki Dicle Nehri üzerindeki Ilısu Barajı’ndaki santralin ilk tribününü faaliyete başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir video bağlantısıyla katıldığı törene yaptığı açıklamada, “Ilısu Barajı’ndan esen barış, kardeşlik ve refah rüzgarı bu topraklarda yüzyıllarca hissedilecek.” Dedi.

Türkiye’nin 2002’den bu yana 585 baraj daha inşa ettiğini belirten Cumhurbaşkanı, ülkenin yenilenebilir enerji devrimini vurguladı.

Erdoğan, yeni barajın Türkiye ekonomisine 2.8 milyar TL (413 milyon $ üzerinde) katkıda bulunacağını söyledi.

“Burada toplanan suyu yakında inşa edeceğimiz Cizre Barajı’na boşaltarak, hem 1.1 milyar kilovat / saat enerji üreteceğiz hem de 765.000 dekar araziyi sulayacağız.”

Ilısu Barajı 135 metre yüksekliğindedir ve toplam su depolama hacmi 10,6 milyar metreküp (374,3 metreküp) olup, ülkenin en büyük ikinci barajıdır.

Ilısu Barajı'nda ilk tribün faaliyete başladı

Erdoğan ayrıca, her ay bir tribünün hizmete gireceğini ve barajın yıl sonuna kadar tam kapasiteye getirileceğini söyledi.

“Ilısu Barajı, yeniden yerleşim, tarihi ve kültürel varlıkların korunması, inşaat ve diğer harcamalar da dahil olmak üzere toplam 18 milyar Türk lirasına (yaklaşık 2.64 milyar $) mal oldu. Özellikle tarihi olarak en çok temsil edilen Hasankeyf olmak üzere tüm tarihi ve kültürel varlıklar barajın inşasında, özenle korundu “dedi.

Türkiye, Dicle Nehri kıyısında bulunan Hasankeyf’te birçok tarihi kültürel varlığın yerini değiştirdi. Bölgedeki insanlar da yeniden yerleştirildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu