Gündem

İkinci El Cep Telefonu ve Tablet Satışına Düzenleme Geliyor!!

Alıcılar ikinci el cep telefonu ve tablet satışlarındaki güvensizlikten son derece şikayetçiydi.

Güvensizlik, ikinci el ürünlerdeki en büyük kaygı. Bu kaygıyı gören Ticaret Bakanlığı, ikinci el telefon ve tablet satışıyla ilgili özellikle alıcıları memnun edecek bir düzenleme hazırladı.

İkinci El Telefon ve Tablet Alışverişine “Güven” Geliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın bugün yapmış olduğu açıklamada ülkemizde ikinci el telefon ve tablet satışlarına yönelik bir düzenlemenin yaklaşmakta olduğunu ve vatandaşların artık, ikinci el cep telefonu ve tablet satın alırken daha rahat edeceklerini duyurdu. Ruhsar Pekcan düzenlemenin artık son halini aldığını kaydetti. Yapılan düzenlemenin son derece önemli ve gerekli olduğuna işaret eden Bakan Pekcan, “Düzenlemeyle kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İkinci El Cep Telefonu ve Tablet Satışına Düzenleme Geliyor!!

Ruhsar Pekcan, düzenlemenin tüketicilerin ikinci el ürün alıp satarken güvenli şekilde hareket etmesini amaçladığına dikkati çekerek, şunları ekledi:

“Mevcut durumda, özellikle ikinci el cep telefonu piyasasında kayıt dışılığın ve güvensizliğin söz konusu olduğunu görüyoruz. Bu durumu ortadan kaldırmak, tüketicilerin güvenli şekilde ve sıfır ürünlere nazaran daha düşük maliyetle bu ürünleri satın almalarını sağlamak istiyoruz. Hazırladığımız yönetmelik taslağı, ülkemizde ‘yenilenmiş ürün’ sisteminin yasal altyapısını oluşturacak. Bu sayede, tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli şekilde hareket edebilecek. Satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında da garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek.”

İkinci El Telefon ve Tablet Alışverişine "Güven" Geliyor

12 Ay Garanti Zorunluluğu Olacak

Yenileme merkezleri kurulacak. Bu merkezler, bakanlıktan “Yenileme Yetki Belgesi” alarak faaliyette bulunacak, tüketicilerden kullanılmış ürünleri almak ve yenilenmiş ürünleri satmak üzere bir köprü görevi görecektir. Pekcan yenilenecek ürünlerle ilgili “Yenilenen ürünlerin ambalajında, etiketinde ve reklamlarında ‘yenilenmiş ürün’ ibaresine yer verilerek satışa sunulması ve ayrıca bu ürünlere en az 12 ay garanti verilmesi zorunlu olacak.” bilgisini de verdi.

Bakan Pekcan, söz konusu düzenlemenin ilgili kurum ve kuruluşların görüş ve değerlendirmelerinin alınarak son aşamaya geldiğini ve yakın zamanda hayata geçeceğini bildirdi. Bu düzenleme geri dönüşüm için son derece gerekliyken vatandaşın da yararına olacak gibi duruyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu