GündemTüm Haberler

“Helal Mi?” Tartışmalarına Nutella Türkiye’den Cevap!

Nutella'nın Twitter'dan bir kişinin 'Nutella helal mi?' sorusuna 'Hayır, helal değil' şeklinde cevap vermesi ile ortalık karışmıştı. Özellikle muhafazakar kesim ciddi bir tepki göstermişti. Beklenen açıklama Nutella Türkiye'den geldi.

Nutella’nın Twitter’dan bir kişinin ‘Nutella helal mi?’ sorusuna ‘Hayır, helal değil’ şeklinde cevap vermesi ile ortalık karışmıştı. Özellikle muhafazakar kesim ciddi bir tepki göstermişti. Gelen tepkilerin ardından özür dileyerek ürünlerin %90 helal sertifikalı olduğunu belirterek özür dilemişti.  Bu olanların sonrasında gereken açıklama Nutella Türkiye’den geldi. Nutella Türkiye ‘Türkiye’de satılan Nutella Helal Sertifikalıdır’ diyerek sertifikalarını paylaştı. İşte detaylar..

Nutella Türkiye’den Cevap: “Türkiye’de Satılan Nutella, Helal Sertifikalıdır”

Ünlü çikolata markası Nutella‘ya Twitter’dan sorulan “Ürünleriniz helal mi?” sorusun üzerine Nutella’nın hesabından verilen “Hayır helal değil” yanıtının ardından firma ilk tweeti yalanlayarak özür dilerken, Nutella Türkiye dün “Türkiye’de satılan Nutella Helal Serfitikalıdır” şeklinde cevap verdi.

Nutella Türkiye Türkiye'de Satılan Nutella, Helal Sertifikalıdır Açıklamasını Yaptı

 

Şirket dün bahsedilen helal sertifikasını ve FSSC 22000 Gıda Güvenliği Sistem Sertifikası ile ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem Sertifikası belgelerini Twitter’dan paylaştı.

Helal Sertifikası

 

“Nutella dahil olmak üzere tesislerimizde üretilen ürünlerimizin Helal Gıda Sertifikası bulunmaktadır. Helal gıda, İslami kurallara uygun olarak üretilen gıda anlamındadır. Haram olarak belirtilen ürünlerin harici tüm gıdalar helal olarak kabul edilmektedir. Domuz/domuz eti ve bunlardan üretilen ürünler; İslami usuller uyulmadan kesilen hayvan veya kesimden önce ölen hayvanlar; etçil hayvanlar, avlanmış kuşlar ve dışarı kulağı olmayan kara hayvanları; kan ve kandan yapılmış ürünler; şarap, etil alkol ve ispirto, alkol ve tüm sarhoşluk veren maddeler ve söz konusu tarif edilen ürünlerin herhangi biriyle temas eden ürünler ayrıca kaynağı bilinmediği için jelatin, gliserin, enzimler, hayvansal yağ ve proteinler şüpheli olarak tanımlanır. Nutella tanımlanan gıdalardan hiçbirini içermemektedir. Bu sebeple ürünümüz Helal Gıda sertifikasına sahiptir”

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu