Gündem

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir? Nereden İndirilir? Nasıl Kullanılır?

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından geçtiğimiz günlerde bahsedilen Hayat Eve Sığar uygulaması nihayet Android ve App Store platformlarında yayına başladı. Uygulama bir çok sosyal medya platformunda popüler konular arasında yerini aldı.

SAĞLIK BAKANLIĞI “HAYAT EVE SIĞAR” AÇIKLAMASI

hayat eve sığar uygulaması

Bakanlık tarafından yapılan duyuruda, “Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlarımızı Covid-19 ‘’Yeni Tip Koronavirüs’’ konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en aza indirgemek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilen mobil uygulamadır.

Uygulamayı kullanabilmek için yüklemenin ardından bir takım kurulum adımlarını takip etmeniz gerekiyor. Öncelikle telefon numaranız ile doğrulama yaparak adım adım size sorulan soruları cevaplamanız gerekiyor. Verdiğiniz cevaplara ve varsa, koronavirüs hastalığı anlamında şikayetlerinize göre değerlendirilerek nasıl davranmanız gerektiğine göre yönlendirme alabilirsiniz. Kişiye göre değişen bu cevaplara karşılık aldığınız yönlendirmeler sadece öneri niteliği taşımaktadır ve nihai bir sonuç/kesinlik içermemektedir, tavsiye niteliğindedir.

hayat eve sığar uygulaması

Aynı zamanda uygulamada harita üzerinde bulunduğunuz konumdaki enfekte kişi sayısı, ev izolasyonunun ne oranda olduğu, ne oranda riskli bir noktadasınız bunlar hakkında bilgiler gösterilmektedir.

Ayrıca bulunduğunuz konuma yakın hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarına kolayca ulaşabilir, evde izolasyon, enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğunu görebilirsiniz.

Uygulamada bunların dışında Ailem bölümüne merak ettiğiniz ve takip etmek istediğiniz yakınlarınızı da ekleyebiliyorsunuz. Eklediğiniz ilgili kişinin bu uygulamayı yükleyip, uygulama üzerinden onay vermesi durumunda onların konum bilgilerini görebilir, takip edebilir ve bulundukları bölgelere göre risk durumlarını görebilirsiniz.” denildi.

HAYAT EVE SIĞAR Uygulamasını İndirmek İçin

hayat eve sığar uygulaması

Android;

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.saglik.hayatevesigar&hl=tr

App Store;

https://apps.apple.com/tr/app/hayat-eve-s%C4%B1%C4%9Far/id1505756398?l=tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu