GündemTürkiye

Grip olaylarında artış uyarısı

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, sonbaharla birlikte bu yıl grip hadiselerinin görülmeye başlandığını belirtti.

Şener, COVID-19 aşısının grip aşısıyla bir ilgisinin bulunmadığını belirtti. Toplumda, “COVID-19’a karşı aşılandığımız vakit gribe karşı da aşılanmış üzere bir yanlış algı” oluştuğuna dikkati çeken Şener, “Grip ve COVID-19 aşısı farklıdır. KCOVIDovid-19 yaptırmış olsanız bile grip aşısını kesinlikle olmamız lazım.” dedi.

Şener, bilhassa 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan bireylerin kış mevsimine girilmeden evvel grip aşısı olması gerektiğini hatırlattı.

“Grip olaylarında artış bekliyoruz”

Yaklaşık 2 yıldır Türkiye ve dünyada grip enfeksiyonlarının çok fazla görülmediğini aktaran Şener, şunları kaydetti:

“Bu yıl grip hadiselerinde artış bekliyoruz. Grip, ansızın ortaya çıkıp birdenbire kaybolan enfeksiyonlar değil. 2 yıldır sirkülasyonda olmayan virüsle tekrar karşılaşmış olacağız. Bilhassa 65 yaş üstü bireylerde zatürre oranlarını düşük tutmak için grip aşısı olmak gerekir. Bedenimizdeki antikor karşılıklarını tekrar uyarmak için grip aşısı yaptırmak gerekiyor ayrıyeten bu sene 65 yaş üstü için grip aşısı ekstra değerli.”

Zatürre aşısını ise her hasta kümesine önermediklerini söz eden Şener, bu aşıyı, ileri yaş kümesi, kanser hastaları ile organ nakli olan şahıslara tavsiye ettiklerini kelamlarına ekledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu