GündemKoronavirüsTüm Haberler

Grip ile Koronavirüs Nasıl Ayırt Edilir?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, havaların soğumaya başlamasıyla mevsimsel solunum yolu hastalıklarının koronavirüsle karışabileceğini hatırlattı. İşte ayrıntılar..

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Selma Metintaş, mevsim değişiklerinden dolayı koronavirüsle karıştırılabilecek hastalıklar ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Belirtiler Aynı

Farklı hastalıkların benzer işaret ve bulgularına değinen Doktor Metintaş, koronavirüsteki ateş, terleme, öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, yorgunluk, kas, vücut ağrısı şikayetlerinin gripte de olduğunu hatırlattı. Koronavirüste öksürüğün, kuru öksürük şeklinde seyrettiğini; koronavirüste görülen koku ve tat duyusu kaybının  diğer solunum yolu enfeksiyonlarında görülmediğini belirten Metintaş,

“Çocuklar dışında ishal, bulantı ve kusma gibi gastrointestinal semptomlara gripte rastlanmaz. Solunum sıkıntısı, göğüs ağrısı, semptomlu veya semptomsuz oksijen satürasyon düşüklüğü koronavirüste daha fazladır. Grip çocuklarda, koronavirüs yaşlılarda daha ağır seyreder. koronavirüste hastalık temastan 2-14 gün sonra, gripte ise 1-4 gün sonra açığa çıkar.” bilgilerini paylaştı.

Metintaş, koronavirüsün daha bulaşıcı olduğuna, bulaşıcılık durumunun 10 gün ve hatta daha uzun sürebildiğine dikkat çekti. Belirti göstermeyip koronavirüs taşıyıcısı olanlar bulunduğunu hatırlatan Metintaş sözlerine,

“Gripte bulaşkanlık genellikle 5-7 gündür. Semptomsuz bulaşkanlık olmaz. Koronavirüste yaşlı bireyler, kalp, akciğer hastalığı bulunanlar, diyabet ve obezitesi olanlar daha risklidir. Gripte ise en riskli grup küçük çocuklar ve kronik hastalığı olanlardır. Koronavirüste iyileşme hastalarda birkaç günden haftalara veya aylara kadar uzar. Gripte ise iyileşme süresi daha kısa olup, birkaç gün ile 2 hafta arasında değişir. Koronavirüs için kesinleşmiş bir tedavi bulunmamaktadır. Grip için bazı etkenlerde etkili olabilecek antiviral ilaçlar vardır” ifadeleriyle devam etti.

Selma Metintaş
Prof.Dr. Selma Metintaş

Mesafe ve Temizlik Önemli!

Hem koronavirüsten hem de gripten korunmanın en önemli yolunun, solunum yolu enfeksiyonlarına maruz kalmaktan kaçınmak olduğunu belirten Prof. Dr. Metintaş,

“Ev dışı her ortamda bireyler arasında bir buçuk metre sosyal mesafe kuralı, maske ve iyi el yıkama en önemli korunma yoludur. Bireyler her gün sağlıklarını izlemeli, hastalık belirtilerinin varlığını takip edip belirti varsa ateşlerini ölçmelidir. İyi vatandaşlık gereği hastalık bulgusu olanların durumunu aile ve iş yerlerine bildirip onları korumaya almaları gerekir.” uyarısında bulundu.

Ayrıca Metintaş, hasta olan kişilerin bol sıvı almaya, iyi beslenmeye ve kendilerine iyi bakmaya dikkat etmeleri gerektiğini hatırlattı. Hasta kişileri ateşlerinin olması veya durumlarının kötüleşmesi durumunda sağlık personeline haber vermeleri gerektiği konusunda uyardı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu