GündemTürkiye

Global COVID-19 olay sayısı 62 milyon 324 bireye ulaştı

COVID-19 hadiselerine ait dataların derlendiği “Worldometer” internet sitesindeki son bilgilere nazaran, dünya genelinde hadise sayısı 62 milyon 324 bin şahsa, can kayıpları ise 1 milyon 454 bin şahsa ulaştı. Uygunlaşan hasta sayısı ise 43 milyon 1.013 kişi oldu.

Olay sayısı ABD’de 13 milyon 458 bini, Hindistan’da 9 milyon 364 bini, Brezilya’da 6 milyon 238 bini ve Rusya’da 2 milyon 242 bini geçti.

Amerikan ilaç firması Pfizer’in geliştirdiği aşının, dağıtım merkezlerine gönderilmek üzere United Airlines havayolu şirketinin uçuşlarıyla ABD’ye sevkiyatına başlandığı sav edildi.

Birleşik Krallık’ta salgın tedbirleri ve aşı tersi “StandUpX” isimli kümenin üyeleri, ulusal karantinaya karşın Londra’nın farklı bölgelerinde bir ortaya gelerek şov düzenledi.

İtalya’da Sıhhat Bakanı Roberto Speranza’nın imzalayacağı kararla, yarından itibaren Lombardiya, Piyemonte ve Kalabriya bölgelerinin risk düzeylerinin, kırmızı ile anılan yüksek riskli kategoriden, orta-yüksek riski söz eden turuncu kategoriye geçirileceği, turuncu kategoride bulunan Ligurya ve Sicilya’nın ise sarı renkle gösterilen “orta riskli” kümeye dahil edileceği bildirildi.

Ukrayna’da son 24 saatte 16 bin 294 şahısta virüs tespit edilmesiyle “salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük olay sayısı” kayıtlara geçti. Ülkede, toplam olay sayısı 709 bin 701’e çıktı.

Hırvatistan’da hadise sayılarındaki artış nedeniyle alınan ek önlemler gece yarısı prestijiyle yürürlüğe girdi. En az üç hafta uygulanacak önlemler kapsamında ülke genelindeki restoran, kafe ve spor salonları kapatılırken, ibadet yerlerine de kişi sınırlaması getirildi, toplu taşımanın yüzde 40 kapasite ile hizmet vermesi kararlaştırıldı.

Azerbaycan’da 4 bin 212 yeni olay ile “bugüne kadarki en yüksek günlük rakam” kayıtlara geçti, toplam olay sayısı 114 bini aştı.

Endonezya Teknoloji Bakanı Bambang Brodjonegoro, çalışmaları devam eden lokal aşının gelecek yıl sonunda kullanıma hazır olmasını beklediklerini söz etti.

2022 Avrupa Basketbol Şampiyonası (EuroBasket 2022) Elemeleri B Grubu’ndaki İtalya-Kuzey Makedonya müsabakası, Kuzey Makedonya grubundaki COVID-19 hadiseleri nedeniyle ertelendi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu