DünyaGündemKoronavirüsSağlık

Fahrettin Koca’dan Rus Aşısıyla İlgili Açıklama Gecikmedi!

Geçtiğimiz günlerde Rusya'dan aşı ile ilgili açıklamalar gelmişti. Fahrettin Koca'dan konu ile ilgili açıklama gecikmedi.

Tüm dünya pandemi ile sarsılırken herkes umutla aşıyı beklemekte. Geçtiğimiz günlerde beklenen haber Rusya’dan gelmişti fakat güvenilirliği hakkında birçok soru işareti oluşturmaktaydı. Vatandaşlar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan bu aşı ile ilgili bir açıklama bekliyorlardı, beklenen açıklama gecikmedi!

Fahrettin Koca’dan Rusya Aşısı Bilgilendirmesi

 Aşı ile ilgili çalışmalar hızlandırılmış bir şekilde devam ederken yavaş yavaş güzel haberler gelmeye başlıyor. İlk güzel haber Rusya’dan gelmişti. Daha sonra ise Çin’den fiyatı ve adı belli olan bir aşı haberi gelmişti.(Ayrıntılar için Çin’den Beklenen Haber Geldi yazımızı okuyabilirsiniz.)

Bakan Koca, Rusya’nın onaylamış olduğu aşı ile ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Ayrıca Koca, Türkiye’deki aşı çalışmaları ile ilgili

“Şu an Türkiye’de toplam 13 tane çalışma var, 3 tane çalışmanın hayvan-fare çalışmasının bitti, preklinik çalışmalar devam ediyor, aşı çalışması yapan tüm arkadaşlarımıza her türlü kolaylığı göstermekteyiz.” ifadelerine yer verdi.

Koca, dünya genelindeki çalışmaları da takipte olduklarını belirterek yurtdışındaki çalışmalarla ilgili şu değerlendirmeleri paylaştı:

“Rusya, Çin, Almanya ve İngiltere’nin çalışmaları var. Rusya’yla ilgili daha önce bizim bilim insanlarımızın devrede olduğunu biliyorsunuz. Biz faz 3 çalışmasının Türkiye’de yapılması şeklinde konuştuk ve iletişim halindeyiz. Bununla ilgili bir sözleşme taslağı hazırlandı. Çalışmaya geçmeden önce preklinik çalışmaları görerek başlatmayı düşünüyoruz. Preklinik çalışmaları görerek faz 3 çalışmasını yapabiliriz.

Ayrıca Çin ve Almanya’da yapılan çalışmayla ilgili de bize faz 3 çalışmasını Türkiye’de yapmak üzere talepler oldu. Bununla ilgili kolaylık göstereceğimizi devamında tedarik noktasında iletişimde olduğumuzu söylemek istiyorum. Çin ve Almanya’nın başvurusunun bizi tatmin ettiğini söyleyebilirim, Rusya’yla da iletişim halindeyiz.”

Fahrettin Koca'dan Rus Aşısıyla İlgili Açıklama Gecikmedi

Faz 3 Çalışması Nedir?

Fahrettin Koca’nın açıklamasından sonra “Faz 3 Çalışması” kavramı oldukça merak uyandırdı. Faz 3 çalışması, üç aşamada yapılan klinik denemelerde; ilk aşamada, az sayıdaki gönüllü olan sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırıldıktan sonra ikinci aşamada güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100’den fazla denek üzerinde test edilmesi ve üçüncü aşamada ise aynı işlemin, birkaç bin denekle tekrar edilmesidir. Tüm bu süreç oldukça uzun sürmektedir. Bazen aylar hatta yıllar sürebilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu