GündemTüm Haberler

Evlenmek Erkeklerin Ömrünü Uzatıyor!

Fiziksel sağlığımızı korumamızın yanında zihinsel sağlığımızı da korumamız oldukça önemli. Yapılan araştırmalara göre zihinsel sağlık için güçlü sosyal ağlar çok önemli. Evlilik ise sosyal ilişki ağımızın en önemli parçası.

Günümüzde fiziksel sağlığımızı korumamızın yanında zihinsel sağlığımızı da korumamız oldukça zorlaşmış durumda. İş hayatında yaşanan stresler, trafikte karşılaşılan zorluklar derken, günümüzde huzurlu ve sakin kalmak oldukça zor. Oysa duygusal ve zihinsel sağlık da fiziksel sağlık kadar önemli..

Zihinsel sağlığın ne kadar önemli olduğunu gösteren birçok araştırma var. Bu çalışmaların ortak noktası ise zihinsel sağlık için güçlü sosyal bağların çok önemli olduğudur. Güçlü sosyal ilişkiler, sağlıklı yaşlanmanın başlıca unsurlarından biridir. Sosyal bağlar, ilişki ağı en az kolesterol, hipertansiyon veya kan şekeri kadar önemlidir.

Evlenmek Erkeklerin Yaşam Kalitesini Artırıyor

Evlilik müessesi, sosyal ilişki ağının en önemli parçası. Evlilik, yaşam kalitesi ve insan ömrü üzerinde oldukça etkili bir faktör. Özellikle erkeklerde evli olup olmamak, yaşam kalitesini derinden etkiliyor. Evli erkekler, bekar erkeklere oranla daha az hastalanıyor. Ayrıca duygusal ve bedensel açıdan kendilerini daha iyi ve mutlu hissediyor. Bekar erkeklerde yaşlılık sorunları daha erken yaşlarda ortaya çıkıyor ve çoğu zaman daha ağır seyrediyor.
Evliliğin erkeklerin yaşam kalitesini bu kadar etkilemesinin ana sebebi, erkeklerin kendilerine bakma ve kişisel bakımlarının sürdürme konusunda çok iyi olmamaları. Erkekler yalnız yaşadıkları zaman yemelerine, içmelerine, kişisel temizliklerine, sağlık problemlerine yeterli ilgi göstermiyor. Ayrıca kadın ve erkeklerin iletişim biçimleri ve derinlikleri de oldukça farklı. Erkekler samimi, uzun süreli, katıksız ilişkiler kurmak konusunda çok başarılı değiller. Erkekler ilişkilerinde güçlü duygusal bağlar oluşturamıyorlar. Güvenme, anlayışlı olma veya affetme gibi uzun süreli ilişkilerin gerektirdiği özellikler erkeklerde kadınlara oranla biraz daha az. Kadınlar sosyal ilişki kurma konusunda pek zorlanmıyorlar ve kendilerine çok daha iyi bakıyorlar. Yalnız yaşasalar da yaşam kalitelerini koruyabiliyorlar. Ayrıca duygusal ilişkilerinde çok sorun yaşamadıklarından yalnız da hissetmiyorlar.
Evlenmek Erkeklerin Yaşam Kalitesini Artırıyor
Evliliğin sağlık üzerindeki diğer olumlu etkisi ise anne-baba olmanın getirdiği sorumluluk, huzur, mutluluk ve öz güven. Çocuk sahibi olmak daha iyimser biri olmayı, gelecek hakkında daha güzel hayaller kurmayı, kendine daha dikkatli bakmayı sağlar. Çocukları olan çiftler kendilerine sağlıkları konusunda daha özenli davranmaya başlıyor.

Evliliğin her iki cins için de yaşam süresi ve kalitesi üzerinde olumlu etkileri var. Ama yukarıda belirtilen sebeplerle evlilik erkekler için biraz daha önemli bir durum. Evli erkeklerin eşlerini kaybettikten sonra yaşam kaliteleri süratle düşüyor. Yaşam süreleri kısalıyor.

Boşanan erkelerin durumu ise hiç iç açı değil. Boşanma sonrasında dert ortağını kaybeden erkekte çoğu zaman bedensel ve ruhsal sorunlar ortaya çıkıyor. Boşanmış erkeklerin yaşam kalitesi 1-2 yıl içerisinde azalmaya başlıyor.

 

Evlenmek İçin Fazla Geç Kalmayın

Yalnızlık hiçbir canlı için iyi değil fakat insanlar için dayanılması en zor durumlardan birisi. Güçlü sosyal bağlar, yalnızlık duygusunu azaltır. Evlenmek, yalnızlığı azaltmakta ve güçlü sosyal bağlar kurdurmakta çok güçlü bir çözümdür. Güvenebileceğiniz, birlikte yürüyebileceğiniz, paylaşabileceğiniz, geleceği birlikte planlayabileceğiniz, beraberce üretebileceğiniz, zorluklara birlikte katlanabileceğiniz bir hayat arkadaşınız varsa hayatınızın daha sağlıklı, keyifli ve huzurlu geçeceğinden hiç kuşkunuz olmasın. Özellikle erkekseniz!

 

Evli erkekler daha mutlu
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu