GündemTüm Haberler

Evden Satış Yapanlara Vergi Muafiyeti Geliyor!

Pandemi döneminde pek çok kişi ek gelir sağlamak amacıyla evde bir şeyler üretip satmaya başladı. Evde üretim yapıp online satış yapan kişilere 220 bin TL’ye kadar gelir vergisi muafiyeti geldi.

Koronavirüsle birlikte bazı alışkanlıklarımızda değişiklikler yaşanmaya başlandı. Bu dönemde en çok değişen alışkanlıklar insanların alışveriş yapma şekli ve iş yapma şekli olarak sayılabilir. Bu günlerde pek çok kişi evlerinde ürettiği ürünleri internetten satışa sunmaya başladı. Ayrıca pek çok vatandaşımızın ana geçim kaynağı evde üretip internet ortamında satışını yaptıkları ürünler.

Cuma günü TBMM’ye sunulan İşsizsizlik Sigortası Kanunu’nda bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi içeren bir madde bulunması ile bu kişilerin yüzü gülecek. Teklif içerisinde bulunan 10. maddeye göre evde ürettiklerini online satan kişiler, 220 bin TL’ye kadar vergi muafiyetine kavuşacak.

Evden Üretenlere Gelir Vergisi Yok

Kanunda bahsi geçen kişiler, 220 bin TL’ye kadar gelir vergisi ödemeyecek. Bu rakamı aştıktan sonra ise %4’lük bir gelir vergisi ödemeleri gerekecek. Kanun sadece kendi üretim yapanları kapsayacak, aracılar ve al sat yapanlar vergi muafiyetinden yararlanamayacak. Mal ihracatından elde edilen kazançların %50’si gelir vergisi beyannamesinde bildirilerek gelirlerden düşülebilecek. Bu indirimden yararlanmak isteyenlerin istihdam durumlarına da bakılacak.

Kanun teklifi koronavirüs döneminde istihdam sorunlarına çözüm üretmeyi ve işletmelere vergi muafiyeti sağlayarak istihdamı arttırmayı amaçlıyor. Kanun teklifi kapsamında %20’den fazlası halka arz edilecek işletmelere 5 yıl boyunca kurumlar vergisinden 2 puan kadar indirim yapılabilecek. Cumhurbaşkanı bu vergiyi 5 puan indirme yetkisine sahip olacak.

Evden Üretenlere Gelir Vergisi Yok

 

Varlık Barışından Faydalanma

Esnaf Ahilik Sandığı 2021’den itibaren uygulanmaya başlanacaktı. Yeni düzenlemeyle birlikte bu kesintinin de 2024 yılına ertelendiği açıklandı. Ek olarak, yurt dışındaki altınını, parasını ve döviz gibi yatırımlarını yurtiçine getirenler varlık barışı kapsamına alınacak ve vergi incelemesine alınmayacak. Menkul kıymet ve hisse senedi gibi sermaye piyasası araçları da bu kapsamda ülkemize getirilebilecek. Gelir veya kurumlar vergisi mükellefleri, sahip oldukları fakat Türkiye’deki işletmelerinin kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve sermaye araçlarını kanuni defterlere kaydedebilecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu