GündemTürkiye

Ersin Tatar: “Maraş, KKTC’nin itici gücü”

Tatar, Türkiye’deki temasları kapsamında Ankara Fotoğraf ve Heykel Müzesi’nin Tarihi Türk Ocağı Salonu’nda “Avrasya Hizmetleri Mükafatları 2021″e katılarak konuşma yaptı.

Osmanlı’nın fethin akabinde Maraş’ta birinci olarak vakıflar kurduğunu lakin İngiltere idaresi devrinde buradaki vakıf mallarının Rumlara peşkeş çekildiğini söyleyen Tatar, kentin, 1974 öncesi de Akdeniz’in en fazla turist ağırlayan bir tatil beldesi olduğunu hatırlattı.

Tatar şöyle devam etti:

“Maraş’ın açılma vaktinin geldiğini haykırınca büyük bir istek gördük. Türkiye Cumhuriyeti’nin takviyeleriyle o Kapalı Maraş, açılmış bir Maraş olarak KKTC hükûmetinin bir itici gücü olarak orada duruyor. Bir defa ekonomik bakımdan, bir sefer turizm bakımından ve siyasal manada da bu iki devletli politikayı artık gündeme getirdikten sonra Maraş açılımıyla daha güçlü bir devlet, daha güçlü bir KKTC ve Türkiye ile iş birliğiyle daha haysiyetli, bize yakışan bir siyasettir.”

“Halkların kendi mukadderatını tayin hakkı vardır, işte Kıbrıs’ta da bu vardır”

Kıbrıs’ın kendi geleceğini tayin etmesine ait konuşan Tatar, “İnsan hakları denildiğinde halkların kendi mukadderatını tayin hakkı vardır. İşte Kıbrıs’ta da bu vardır.” halinde konuştu.

Kıbrıs’ın Türkiye’nin garantörlüğünde kendi halkı, devleti, devlet kurumlarıyla kendi yazgısını tayin için yıllardır çaba verdiğini kaydeden Tatar, “Kıbrıs’ta bu gerçeklerin kökleşmesinin dünya tarafından da kabul edilmesi gerektiğini bir kere daha paylaşmak istiyorum. Bilakis 1974 öncesine dönüş Kıbrıs’ta çatışmayı da arbedeyi da huzursuzluğu da her türlü kargaşayı da geri getirecek bir potansiyele sahiptir.” sözünü kullandı.

Tatar şunları kaydetti:

“Benim yolum bizlerin yoludur. Benim yolum Türklük yoludur. Benim yolum Kıbrıs Türk halkının bekası, KKTC’nin güçlenmesi, büyük Türk dünyasında Türk dünyasının bir modülü olarak Türkiye ile iş birliği içinde bize yakışan bir biçimde bağımsız, özgür ve onurlu bir biçimde KKTC’nin ömür çabasının taçlandırılması içindir. “

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu