Gündem

Erdoğan – Putin – İdlib Üçgeni Gündemde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan – Putin – İdlib Üçgeni gündemde…  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Gündemlerinde ise İdlib vardı.

Erdoğan – Putin – İdlib Üçgeni Dünya’nın Gündemine Oturdu

Kremlin Sarayından gelen bilgi notuna göre İdlib’de gerilimin azaldığına işaret ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova zirvesinin ardından bugün itibari ile tam 1 hafta geçti. Moskova zirvesinde heyetler de biraraya gelmişti ve bir ateşkes çıkmıştı. İdlib için bir mutabakat sağlanmıştı. Rus ve Türk askerlerinin ortak devriyesine başladığı güvenli koridor alanı oluşturuldu. Bu zirvede alınan en büyük karar şüphesiz ki ateşkes sağlanması idi.

ertogan putin sevindiren kararlar

İdlib’de toplam 59 şehit verdiğimizi açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan sadece 27 şubat gecesi 34 şehit verdiğimizi duyurmuştu. Ayrıca Sayın Erdoğan 8 Martta yaptığı açıklamada da şunları dile getirmişti;

” Bahar Kalkanı Harekatı, bölgemizin sağı ve solundaki yerlerle ilgili verilen sözlerin tutulmaması halinde, buraları kendi yöntemlerimizle temizleme hakkımızı saklı tutuyoruz.” 

Son olarak Moskova zirvesinde alınan kararda ateşkes anlaşması yapıldı ve ortalık belirli bir süre daha durgun kalacak gibi görünüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu