GündemSeyahatTeknolojiTüm Haberler

Elektrikli Scooterlara Düzenleme Geldi!

Son yıllarda kullanım oranı oldukça artan elektrikli scooterlar için kapsamlı bir düzenleme geleceği haberi önceden gelmişti. Beklenen düzenlemenin ayrıntıları belli oldu.

Türkiye’de elektrikli scooter sayısı her geçen gün artıyor. Şu an için ülkemizde 35 bin elektrikli scooter kullanılıyor. Özellikle bu araçların kullanımında paylaşımlı modeller büyük yer tutuyor. Fakat, elektrikli scooterların ülkemizde yasal düzenlemesinin olmaması, bir takım güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyordu. Bu doğrultuda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonluğunda paylaşımlı elektrikli scooter firmaları ve ilgili kamu otoritelerinin katılımıyla Mikro Hareketlilik Ortak Akıl Toplantısı gerçekleştirildi. Gelen haberlere göre toplantıda, elektrikli scooterların yasal düzenlemesi için esaslar belirlendi. Mevcut mevzuatlarda resmi tanımı olmayan elektrikli scooterları kimlerin kullanabileceği ve bu hizmeti vermek isteyenlerde ne gibi şartlar aranacağı masaya yatırıldı.

Düzenleme Kapsamında Öne Çıkan Konular Şu Şekilde Oldu:

  • Elektrikli scooterların azami hızı saatte 18 km olacak.
  • Bu araçlar, otoyol, şehirler arası yollar ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak.
  • Elektrikli scooter kullananlarda 18 yaş sınırı aranacak. 16-18 yaş aralığındakiler ise M ve A1 ehliyetine sahip olmak koşulu ile kullanabilecek.
  • Birden fazla kişi elektrikli scooter kullanamayacak.
  • Bu araçlarda kişisel eşya haricinde eşya yada yük taşınamayacak.
  • Bu araçların yayaları ve engelli/yaşlı gibi grupları tehlikeye sokmasına izin verilmeyecek.
  • Elektrikli scooterların toplu taşıma araçlarıyla entegre olacak şekilde kullanımı sağlanacak.
  • Kask, dizlik, reflektör, ceket gibi koruyucu ekipman kullanımına teşvik edilecek.
  • Elektrikli scooterların belirli bölgelere yığılmasının önüne geçilecek.
  • Kamu düzenini bozmayacak ve gürültü kirliliği oluşturmayacak şekilde kullanım sağlanacak.

Düzenlemede Öne Çıkan Konular Şu Şekilde Oldu

Yetki Belgesi Olmayan Firmalar İşletemeyecek

Toplantıda, paylaşımlı elektrikli scooter işletmeciliği yapan firmalar için de bazı şartlar belirlendi. Buna göre, Türkiye’de faaliyet izin belgesi almayan firmalar artık elektrikli scooter kiralayamayacak.

İzin belgesi almak için ise firmalarda 500 bin TL sermaye, en az 2 bin adet elektrikli scootera sahip olma, internet sitesi ve mobil uygulama bulundurma, sunucuların Türkiye’de bulunması ve kalite belgesi gibi şartlar aranacak. Yerlilik oranı %30 olan firmalarda ise en az bin adet scooter bulundurma şartı aranacak. Söz konusu şart için ilerleyen yıllarda yerlilik oranı %50’ye çıkarılacak.

Ayrıca, düzenleme ile paylaşımlı elektrikli scooter işletmelerinin tekelleşmesi, firmanın bir bölgede sahip olabileceği en fazla scooter sayısı ve yasaklı bölgeleri belirleme yetkisi UKOME veya İl Trafik Komisyonu’na veriliyor. Bu kapsamda ‘bölgenin nüfusu/250’ kapasitesini aşmayacak şekilde kullanıma izni verilecek.

Üniversite ve havalimanı gibi mekanlarda ise şehirler için alınacak izinler haricinde elektrikli scooter kullanımı serbest olacak ve bu araçların işletilebilmesine izin verilecek.

Bu bilgilerin yanında elektrikli scooterların taslak yönetmeliğe ‘e-skuter’ olarak girmesi de dikkat çekti.

Yetki Belgesi Olmayan Firmalar İşletemeyecek

 

TCDD’den Yeni Scooter Girişimi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TCDD’nin de elektrikli scooter geliştirdiği bilgisini paylaştı. ‘Çuf Çuf’ ismi verilecek olan elektrikli scooterların ilk etapta istasyonlarda hizmet vereceğini belirten Bakan Karaismailoğlu, elektrikli scooter için TCDD’nin yerli girişimlerden hizmet satın aldığını açıkladı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu