EkonomiGündemMagazinTeknolojiTüm Haberler

Dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos, 150 Ülkeden Daha Zengin

Amazon'un kurucusu olan Jeff Bezos'un serveti 200 milyar doları aştı. Jeff Bezos artık 150 ülkeden daha zengin.

Pandemi yüzünden birçok ülke ekonomik açıdan zarar görürken Jeff Bezos servetini artırmaya devam ediyor. Salgın döneminde Bezos servetini 200 milyar doların üstüne çıkardı ve bu miktar 150 ülkenin milli gelirinden daha fazla. Ayrıca bu servet, ABD Gayrisafi Milli Hasılası’nın yüzde 1’i demek. Amazon ise 1,7 trilyon dolar değeri ile Apple’ın ardından ABD’de ikinci sırada yer alıyor. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, Amazon CEO’su Bezos geçtiğimiz çarşamba günü net servetinin 202 milyar dolar üzerine çıktığını gördü, bu da onu 200 milyar dolar sınırını geçen ilk kişi yapıyor. Bezos şu anda Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates’den 78 milyar dolar daha zengin.

Dünyanın en zenginleri

 

2018 Yılından Beri Dünyanın En Zengin Adamı

Amazon’un kurucusu Bezos’un çoğunluğu Amazon hisse senedi şeklinde olan kişisel serveti, şirketin hisselerinin geçtiğimiz yıllarda tavan yapmasıyla beraber hayli yükselmişti. Bezos, kişisel servetinin 150 milyar doları geçmesiyle 2018 yılında dünya tarihindeki en zengin adam oldu. Amazon hisseleri Nisan ayında tüketicilerden gelen eşi benzeri görülmemiş talep ile beraber piyasa değerine milyarlarca dolar ekledi ve yatırımcılarına %86’dan daha fazla kazanç sağladı. Çarşamba günü itibariyle şirketin değeri 1.7 trilyon dolara ulaştı ve Apple’ın ardından ABD’nin ikinci en değerli şirketi oldu.

Dünyanın En Zengin Adamı Jeff Bezos Kimdir?

12 Ocak 1964’te, New Mexico’da dünyaya gelen Bezos girişimci ve e-ticaret öncüsüdür. Küçük yaşlardan itibaren bilgisayarlara özel bir ilgisi başlamıştır. Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği okudu ve mezun olduktan sonra bir süre Wall Street’te çalıştı.  Bunun ardından gelen bir diğer işin ardından bol kazançlı maaşını bir kenara bırakarak internet dünyasının en büyük başarılarından biri olan Amazon’u kurdu.

Bezos, garajında yazılım geliştirmeye başladı ve çalışanlarıyla “Amazon”u kurdu. Bu operasyon hızla büyüdü ve kısa sürede ofis gelişti. Şirketin ilk başarısı beklenmedik derecede devasa oldu. Hiçbir basın promosyonu olmadan satışlar hızla arttı ve yabancı ülkelere de satışlar gerçekleştirildi. Bunun neticesinde 1997 yılında Amazon.com halka açıldı. İki yıl sonra tüm rakiplerini geride bıraktı ve e-ticaret lideri oldu. 24 saat açık ve kullanıcı dostu bir site olan Amazon, kullanıcıları okudukları kitaplar veya izledikleri filmler hakkında yorum yapmaya teşvik ederek kısa süre içinde lider konuma geldi. 1998’de CD satışına başlayan Jeff Bezos, ilerleyen senelerde daha fazla sektöre yayıldı. 2007 yılında okuma cihazı “Kindle” çıktı. Kindle’ı kullaıcılar o kadar çok sevdi ki, 2010 yılında Kindle üzerinden satın alınan kitap sayısının, basılı kitap satışlarını geçtiği açıklandı. Ayrıca Bezos,  2000 yılında Blue Origin adında bir uzay şirketi kurdu ve kısa süre sonra Teksas’ta bir fırlatma alanı satın alarak uzaya da yatırım yaptı.

2019 yılında çok sevdiği eşi ile boşandılar. Eski eşi 48 yaşındaki MacKenzie Bezos romancı olarak tanınıyor. Evlilikleri Amazon’un kuruluşundan 1 yıl önceye dayanıyor. Çiftin 1 tanesi evlat edinilmiş kız çocuğu ve 3 tanesi oğlan olmak üzere 4 çocuğu var.

Bezos'un ailesi

 

Başarılı Adam Jeff Bezos’un Bir Günü Nasıl Geçiyor?

Dünyanın en zengin adamı Bezos’un oldukça ilginç bir günlük rutini var. Ünlü girişimci tahmin edildiği üzere 3-4 saat filan uyumuyor uykusuna oldukça önem veriyor ve her gece mutlaka 8 saat uyuyor. Ardından sağlıklı bir kahvaltı yaparak güne başlıyor. Bezos genel olarak toplantılardan çok hoşlanmıyor. Bu nedenle Amazon yatırımcıları ile yılda sadece 6 saat bir araya geliyor. Ayrıca bir toplantı yaptığında, masada mutlaka herkesi doyuracak kadar pizza olmasına dikkat ediyor.

Başarılı Adam Jeff Bezos'un Bir Günü Nasıl Geçiyor

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu