DünyaGündem

Dünya Sıcaklık Rekoru!

Yeryüzünde şu ana dek güvenilir araçlarla ölçülen en yüksek sıcaklık görüldü.

Kaliforniya’daki Ölüm Vadisi Ulusal Parkı’nda şu ana dek yeryüzündeki en yüksek sıcaklık olan 54.4 dereceye ulaşıldı. Ölüm Vadisi turist akımına uğradı.

Ölüm Vadisi’nde Dünya Sıcaklık Rekoru

Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Kaliforniya bölgesinde yer alan Ölüm Vadisi’nde (Death Valley) 54,4 derece sıcaklık ölçümü gerçekleşti. Araştırmacılar, bunun 1913 yılından beri yeryüzünde güvenilir araçlarla ölçülen en yüksek sıcaklık olabileceğini düşünüyor. Bu ölçüm ABD Ulusal Hava Durumu Servisi, Ölüm Vadisi’nde yer alan Furnace Creek hava durumu istasyonunda pazar günü yerel saatle 15:41’de gerçekleşti. Yapılan açıklamada, ölçülen 54,4 derecelik sıcaklığın henüz Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından resmi olarak onaylanmadığı bildirildi ve eğer onaylanırsa 1913’ten beri ölçülen en yüksek sıcaklık olacağı vurgulandı. Ulusal Hava Durumu Servisi, 10 Temmuz 1913 tarihindeki ölçümün de Ölüm Vadisi’nde gerçekleşmiş olduğunu hatırlattı.

Ölüm Vadisi'nde Dünya Sıcaklık Rekoru

Ölüm Vadisi

Ölüm Vadisi Doğa Parkı, Kaliforniya bölgesindeki doğal güzelliklerin başında geliyor. Ancak bu ulusal park güzel olduğu kadar tehlikeli de olabiliyor. Ölüm Vadisi, 3000 metreden yüksek dağlarıyla haşmetli bir görüntüye sahip. Diğer taraftan, batı yarıkürenin en alçak noktası olan ve okyanus seviyesinden 86 metre aşağıda bulunan Badwater Havzası da bu vadi içinde bulunuyor. Görünüş itibariyle iç ürpertici olan bu vadi aynı zamanda iklim olarak da oldukça tehlikeli ve uç değerlerde seyrediyor. Kış aylarında aşırı soğuk olan parkta yaz aylarında hava sıcaklığı 57 dereceye kadar yükselebiliyor. Ayrıca kış aylarında fırtınalar ve ani seller oluşabiliyor, yaz aylarında ise toprak sıcaklığı 74 dereceye kadar çıkabiliyor. Araştırmacılar bu vadinin Amerika’nın en kurak bölgesi olduğuna inanıyor.

Sayılan birçok tehlikeye rağmen vadide hayata tutunan birçok canlı mevcut. Biraz yağışın ardından hızla büyüyen yabani çiçekler, yerin altındaki suya ulaşmak için köklerini 18 metreden fazla derine salan çöl bitkileri ve bambaşka cinslerde kuşlar, memeli hayvanlar ve sürüngenler bu canlılara örnek olarak verilebilir.

Ölüm Vadisi

Ölüm Vadisi bu korkunç ismi, Kaliforniya’da altının keşfedilmesinden bir yıl sonra, 1849’da almış. O dönemde ülkenin dört bir yanından binlerce kişi, altın bulmak amacıyla Kaliforniya’daki altın madenlerine akın etmiş.
Madene en önce ulaşmak için acele eden bu kişilerin birçoğu dikkatsiz davranarak yanlış kararlar almış. Sonunda vadiden bir çıkış yolu bulan gruptan bir kadın arkasına bakarak “Hoşçakal ölüm vadisi” demiş ve o günden sonra bu bölgenin adı hiç değişmemiş.

Ölüm Vadisi’ndeki zor şartlar geçmişte ölümlere yol açtı ve açmaya da devam edecek. Fakat, bu doğal güzellik bütün bunları dikkate almayan ziyaretçiler ile dolup taşıyor. Ölüm Vadisi’ni her yıl bir milyondan fazla yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu