GündemKoronavirüsTürkiye

Düğünlere Kısıtlama Geldi!

İçişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklamaya göre 14 ili kapsayacak yeni düğün genelgesi yayınlandı.

İçişleri Bakanlığı Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat’a kısıtlama getirdi. Bu illerde 26 Ağustos’tan itibaren kına gecesi, nişan, sünnet düğünü gibi etkinliklere müsaade edilmeyeceğini açıkladı.

14 İlde Düğünlere Kısıtlama Geldi

Koronavirüs vaka sayılarının artması ile İçişleri Bakanlığı tedbirlerini güncelledi. Yaz mevsiminin gelmesi ile nişan ve düğün sayılarında ciddi artışlar görülmeye başlandı. Bu artışlar doğru orantılı bir şekilde vaka sayılarında da görülmeye başlanınca İçişleri Bakanlığı‘ndan tedbir için genelge yayımlandı. Bakanlık tarafından yayımlanan genelgeye göre, söz konusu 14 ilde yapılacak düğün ve nikahlar, en fazla 1 saat içinde tamamlanacak. Belirlenen illerdeki düğün salonlarında sandalye ve koltuk düzeni dans ve oyun alanlarını kapatacak şekilde oluşturulacak. Ayrıca dans ve oyuna izin verilmeyecek. Bu illerde, gelin ile damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanacak. Her türlü yiyecek/ içecek ikramı yapılması da yasaklanacak. Ayrıca bu 14 ilde her nikah merasiminde en az bir kamu görevlisi (kolluk, zabıta vb.) bulunacak ve denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

14 İlde Düğünlere Kısıtlama Geldi

 

Tedbirlere Uymayanlar Cezalandırılacak

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195′ inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu