GündemTüm HaberlerTürkiye

Düğünde Takılan Takılar Kimin Hakkı? Yargıtay Son Sözü Söyledi!

Son yıllarda Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun düğün takılarıyla ilgili pek çok kararı olmuştur. Bu kararlar kimi zaman kadınları kimi zamansa erkekleri sevindirmiştir. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu düğün takılarıyla ilgili erkekleri ilgilendiren emsal bir karar aldı.

Son yıllarda Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun düğün takılarıyla ilgili pek çok kararı olmuştur. Bu kararlar kimi zaman kadınları kimi zamansa erkekleri sevindirmiştir. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu düğün takılarıyla ilgili erkekleri ilgilendiren emsal bir karar aldı. Bu emsal boşanmada takıların paylaşımına ilişkin kriterleri belirliyor. Bu karara göre, düğünde erkeğe takılan ve “kadına özgü” olmayan takılar artık erkeğe verilebilecek.

Uygulamadaki Son Durum

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, kendi görüşlerini yazdığını vurgulayarak, uygulamadaki son durumu sosyal medya hesabından şöyle anlattı:

1) Kadına takılan bütün ekonomik değeri olan şeyler yine kadına aittir.

2)  Erkeğe takılan ziynet eşyalarının tamamı birden karine olarak kadına aitken artık, karine olarak sadece kadına özgü olanlar kadına ait sayılacak. Kadına özgü olmayan ziynet eşyaları yani beşi bir yerde, cumhuriyet altını, ata altını, yarım altın, çeyrek altın, gram altın gibi takılar erkeğe ait olacaktır.

3) Erkeğe takılan şey,  kadına özgü  olmayan bir şey ise erkeğe ait olacağından, erkeğe takılan paralar, para kadına özgü bir şey olmadığından doğal olarak erkeğe ait olacaktır.

4) Erkeğe takılan ziynet eşyaları kadına özgü olsa bile (bilezik, küpe, kolye gibi) erkek eş, bu konuda yerel adet olmadığını iddia eder ve ispat ederse kadına özgü olanlar da erkeğe verilecektir.

Uygulamadaki Son Durum

 

5) Erkeğe takılan ziynet eşyasının ‘kadına özgü’ olup olmadığı konusunda tartışma olursa kuyumcu bilirkişi incelemesi yapılacaktır. Takılan ziynet eşyası hem erkek hem kadın tarafından kullanılan bir şey ise münhasıran ‘kadına özgü’ olmadığından erkeğe ait olacaktır.

6) Sandığa konulan takı ve paralar ‘taraflardan birine takılmadığı için’ eşit olarak paylaşılmalıdır.

7) Eşler arasında paylaşım hakkında bir anlaşma varsa paylaşımda bu anlaşma kuralları uygulanacaktır.

Son emsal karar ve yargıtay ikinci hukuk dairesi başkanı Gençcan’ın açıklamaları ışığında aile yadigarı bileziklerin eşler arasında özel bir anlaşma yoksa eşte kalacağı ön görünüyor. Çünkü bilezikler “kadına özgü” sayılıyor.  Takılarla ilgili son kararı tabii ki, açılacak davayı gören mahkeme verecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu