GündemTürkiye

Dışişleri Bakanlığı: Myanmar’da orantısız güç kullanımını kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı tarafından, Myanmar’da güvenlik güçlerinin barışçıl şovlar düzenleyen sivil halka karşı orantısız güç kullanımı şiddetle kınandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Myanmar’da 1 Şubat’ta düzenlenen askeri darbe sonrasında ülkedeki istikrarın giderek bozulduğunun büyük telaşla gözlemlendiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bugün, güvenlik güçlerinin barışçıl şovlar düzenleyen sivil halka karşı uyguladığı ve çok sayıda sivilin ömrünü yitirmesine yol açan orantısız güç kullanımını, şiddetle kınıyoruz. Ülkede barış ve istikrarın sağlanması için demokrasinin yine tesisine yönelik adımların bir an evvel atılması, barışçıl göstericilere karşı uygulanan şiddetin derhal durdurulması davetinde bulunuyoruz.”

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, kendine yakın siyasi kümelerin, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı savlarını ortaya atması ve ülkede siyasi tansiyonun yükselmesinin akabinde 1 Şubat’ta idareye el koymuştu.

Ordu, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili önderi Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına inanılmaz hal ilan etmişti.

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği başta olmak üzere memleketler arası toplum, darbeyi kınamış; Türkiye, en sert reaksiyon veren ülkelerin başında yer almıştı. ABD, Kanada ve İngiltere, darbede rol oynayan askeri yetkililere yaptırım kararı almıştı.

Myanmarlılar, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle şovlara başlamış, güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu can kayıpları yaşanınca protestolara iştirak artmıştı.

Ülkede geniş iştirakli şovlar ve gözaltındaki üst seviye hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmaları sürüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu