GündemTürkiye

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Siyasetleri Heyeti’nden Kavala reaksiyonu

Heyetin toplumsal medya hesabından paylaşılan açıklamada, 10 ülkenin büyükelçisinin Türkiye’de yargı süreci devam eden Kavala ile ilgili açıklamasına reaksiyon gösterildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak egemenlik yetkilerini demokratik meşruiyete dayanan anayasal organları marifetiyle anayasa ve kanunlara uygun halde yerine getirdiğine işaret edilen açıklamada, temel erkler ortasında yer alan yargı yetkisinin de bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanıldığı vurgulandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bilinmelidir ki güçlü ve bağımsız bir ülke olan Türkiye egemenlik yetkisinin bir işlevi olan yargının ulusallık özelliğini zaafa uğratacak ve ulusal yargı yetkisinin kısmen ya da büsbütün ülke dışı mercilere devredecek teşebbüsleri asla kabul etmez ve hiçbir vakit da etmeyecektir.

Ayrıyeten hatırlatmak isteriz ki diplomatların bulundukları ülkenin yargısal süreçlerine ve maddelerine hürmet gösterme zorunlulukları hem milletlerarası hukukun bir gereği hem de dış misyonların uyması gereken tartışılmaz bir diplomatik kuraldır. Diplomatik bağışıklık ve ayrıcalıklar Türkiye’nin bağımsızlığına ve egemenlik haklarına karşı müdahalelerin aracı olamaz.

Sonuç olarak hangi saik ve sebeple olursa olsun, ülkemizde bağımsız ve tarafsız mahkemelerde görülmekte olan davalara dış müdahale gayretlerini şiddetle reddediyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu