GündemTürkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Toplumsal medya şirketlerine boyun eğmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) 2019 yılı Medya Oscar Mükafatları Töreni’nde konuştu.

Devletin misyonunun vatandaşlarının özgürlüğünü korumak, güvenliğini, huzurunu, hak ve hukukunu temin etmek olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Biz, genci yaşlısıyla 83 milyonun tamamına karşı sorumluyuz. Nasıl ülkemiz hudutları içinde teröre müsaade vermiyorsak sanal dünyada da terör propagandasına, terörün yer kazanmasına müsaade edemeyiz. İnsanların tacize uğradığı, dolandırıldığı, onurlarının kırıldığı, linç edildiği, her türlü haklarının çiğnendiği bir sanal dünyaya asla teslim olmayacağız. Özgürlük kılıfı altında Türkiye’yi palavra haberin, iftiranın, hakaretin, tehdidin, provokasyonların kol gezdiği bir iklime terk etmeyeceğiz. İnsanımızın hak ve hukukunu gözetmede kendilerini hukukun üstünde gören toplumsal medya şirketlerinin baskılarına boyun eğmeyeceğiz. Burada bir ofis kurma ancak buradan reklamlarla her şeyiyle paraları al, topla ve Türkiye’yi adeta bir soygun cennetine çevir, yok bu türlü şey. Bak artık cezalar kesilmeye başlayınca onlar da kuzu olmaya başladılar. Ödeyeceksin, Batı’da nasıl ödüyorsan burada da ödeyeceksin.”

Vatandaşların can ve mal emniyetine gösterdikleri hassasiyetin birebirini bilgilerin korunmasına da gösterdiklerini söyleyen Erdoğan, “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı” diyerek başlattıkları çalışmalarda değerli aralık aldıklarına dikkati çekti.

“Dezenformasyona maruz kalıyoruz”

Çocukların okula gidemeseler de çevrim içi olarak eğitimlerini sürdürdüklerini, birçok meslek mensubunun da bu şiddetli devirde görevlerini dijital altyapılar sayesinde sürdürebildiklerine işaret eden Erdoğan, “Ancak dijitalleşme ve yeni medya araçları sağladıkları kolaylıkların yanında önemli riskler de getirmektedir. Bir yanda demokratik mecraları çeşitlendiren dijital ağlar, başka yanda siber zorbalık, siber terör ve palavra haber üzere kavramları da gündemimize taşımıştır. Hayatımızın hiçbir devrinde olmadığı kadar çok dezenformasyona maruz kalıyoruz. Özellikle toplumsal medyada yayılan haberlerin kahir ekseriyetini düzmece haberler oluşturuyor. Son günlerde yaşanan dramatik hadiselerin bu bakımdan değerli olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

Amerika’daki başkanlık seçimlerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerikan seçim sonuçları ekseninde süren tartışmalar bizim de bir müddettir lisana getirdiğimiz, bir taraftan teknolojik dedim başka taraftan da dijital faşizmin nerelere kadar uzanacağını gözler önüne sermiştir. Bakınız burada yalnızca toplumsal medyanın denetimsizliğinin yol açabileceği toplumsal düzensizliklerden bahsetmiyorum asıl tehlikeli olan toplumsal medya tröstlerinin siyasete ve özgürlüklere yönelik keyfi ve aleni müdahale hamasetlerinin artmasıdır. Demokrasiyi, demokratik kurumları gaye alan şiddet hareketlerini elbette mazur göremeyiz lakin hiçbir türel desteği olmadan insanların bağlantı kanallarının kapatılmasını da kabul edemeyiz.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kelam konusu toplumsal medya şirketlerinin, devletlerin vatandaşlarını muhafaza hedefiyle attığı adımlara verdikleri yansıları de pek uygun bildiklerine vurgu yaparak, “Türk mahkemelerinin terörü ve şiddeti öven hesaplarla ilgili kararlarının çabucak hiçbirini uygulamadılar. Bölücü terör örgütü mensuplarına sergiledikleri müsamahayı, bu katillerin canını yaktığı insanlara göstermediler. Toplumsal medya lincine uğrayan insanların mağduriyetini giderecek hiçbir uğraşın içine girmediler. Daha da vahimi; içeriği, gayesi, çerçevesi ne olursa olsun tüm türel düzenlemeleri özgürlüklere müdahale yaygarasıyla sabote ettiler.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu