Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa Günü’nü tebrik etti

Tüm sıkıntılara rağmen, AB’ye tam üye olmaya kararlıyız, diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 Mayıs Avrupa Günü’nü kutladı. AB’nin şu anki salgın kaynaklı krizden doğru ve zamanında adımlarla daha güçlü çıkacağını söyledi.

Erdoğan Avrupa Günü Tebriğini AB Delegasyonuna İletti

Schuman Günü olarak da bilinen Avrupa Günü, her yıl 9 Mayıs’ta kutlanıyor. Schuman Günü 1950’de Avrupa Birliği’nin öncüsü olan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu’nun kurulmasını öneren Schuman Deklarasyonunundan gelmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında “Schuman Deklarasyonunun ardındaki fikirler, tüm dünyayı barış, güvenlik, kalkınma ve refah içinde ülkeleri bir araya getiren, farklılıklarını ve düşmanlıklarını bir kenara bırakan bir savaştan sonra Avrupa’nın kendi küllerinden yeniden doğmasını sağlamıştı.” dedi.

Bugün, insanların “sadece sağlığımızı değil, aynı zamanda refahımızı, sosyal düzenimizi ve insancıl bağlarımızı da tehdit eden” yeni koronavirüse atıfta bulunarak, bir kez daha yıkıcı bir felaket ve ortak düşmanla karşı karşıya olduklarının altını çizdi.

“Gözle görülemeyen bu küçük düşman, bir kez daha bize ‘birleşmiş’, birlik içinde güçlü olduğumuzu, son dönemde unutmayı düşündüğümüz; popülist politikalar ve kısa vadede feda etmeye hazır olduğumuz ulusal çıkarları hatırlattı  “diye ekledi.

Erdoğan, her felaketin beraberinde fırsatlar getirdiğini ve AB’nin krizden öncekinden daha güçlü çıkacağına inandığını söyledi.

Erdoğan Avrupa Günü Tebriğini AB Delegasyonuna İletti

“Ayrımcılık ve nefret dili bir kenara bırakıldığında daha iyi günlerin bizimle olacağına tamamen inanıyorum; Avrupa’mızın ortak çıkarları küçük siyasi oyunlar veya ulusal çıkarlar için feda edilmediğinde; kapsayıcı ve adil olacağını”  dile getirdi.

Erdoğan, zor günlerin önümüzde durduğunu ve Türkiye’nin pandemi sonrası dönemdeki pandemik, ekonomik toparlanmaya karşı savaşmaya odaklanacağını, “kıtamızı etkileyen gelişmeleri yönlendirmenin yanı sıra düzensiz göç ve terörle mücadele” olacağını vurguladı.

Bunların Türkiye-AB ilişkileri için bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Türkiye-AB ilişkilerini canlandırmak için bu zor günlerin sunacağı fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Umarım ki, bugüne kadar çeşitli konularda ülkemize karşı ayrımcı ve dışlayıcı olan tutumdan vazgeçilerek hepimizin aynı gemide olduğumuzu anlarız.

AB Türkiye

Cumhurbaşkanı, salgın sırasında çeşitli AB Üye Devletlerinin Türkiye’den yardım istediğinin ve Ankara’nın sağlık sistemi ve virüse karşı alınan önlemlerle birçok AB üyesi ve aday ülke için “örnek” olabileceğinin altını çizdi.

Erdoğan, ülkenin müzakere sürecinde yaşadığı tüm zorluklara rağmen Türkiye’nin AB’ye tam üye olmaya kararlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Erdoğan’a yaptığı açıklamada teşekkür etti.

“Ekselansları Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB Günü Mesajı aldık” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu