GündemKoronavirüsSağlıkTürkiye

Çin’den Beklenen Haber Geldi! Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu?

Koronavirüs aşısı ile ilgili çalışmalar sürerken bu sefer hamle Rusya'dan sonra Çin'den geldi.

Çin’den yayılmaya başlayan bu virüse çare yine Çin’den geldi.Çin’de devlete ait bir ilaç firmasının ürettiği yeni tip koronavirüs aşısının yıl sonuna kadar piyasaya sunulmaya hazır olacağı bildirildi. Yapılan açıklamalara göre aşının fiyatı bile belirlendi.

Çin’den Aşı Müjdesi Geldi

Koronavirüs salgının başlangıç noktası olan Çin’den aşı müjdesi geldi. Aşının fiyatı ve ismi şimdiden belli. Merkezi Çin’de bulunan SinoPharm isimli şirket, Covid-19 aşısı patenti aldı. Devletin yayın organı olan People’s Daily isimli gazetede yer alan habere göre aşının ismi Ad5-nCOV olacak ve bu aşı ülke sınırları içerisinde patent alan ilk aşı olma özelliği taşıyor. Ad5-nCOV isimli bu aşının 140 dolardan daha uygun fiyatlı olacağı bildirildi. Ayrıca bu aşının 28 gün arayla iki doz yapılacağı ifade edildi. SinoPharm şirketinin yöneticisi Liu Cingcın, büyük şehirlerde yaşayan işçi ve öğrencilere aşı uygulanması gerekeceğini ifade etti. Ancak nüfus yoğunluğu bulunmayan kırsal kesimdekiler için böyle bir gerekliliğin bulunmadığını ekledi. Kendisinin de bu aşıyı yaptırdığını dile getiren Liu, şirketin yılda 220 milyon doz üretme kapasitesine sahip olduğunu da açıkladı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan bu virüse yakalanan kişi sayısı dünya genelinde 22 milyon 265 bini geçmiş durumda. Covid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesinden elde edilen güncel verilere göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 782 bin 627 kişi hayatını kaybetti.

Çin'den Aşı Müjdesi Geldi

Çin’in tüm Dünya’ya bu aşıyı borçlu olduğunu düşünüyoruz. Umuyoruz ki bu aşı koronavirüse çare olur ve çok özlediğimiz normal hayatımıza geri döneriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu