GündemTürkiye

Cezaevlerinde birinci doz COVID-19 aşı oranı yüzde 95’e çıktı

Cezaevlerinde ilk doz COVID-19 aşı oranı yüzde 95'e çıktı

Sıhhat Bakanlığı ile Bilim Heyeti’nin tavsiyeleri doğrultusunda COVID-19’la gayret kapsamında alınan önlemlerin uygulanmasına devam edildiği ve acil durumlarda hastanelere sevk edilen tutuklu ve mahkumların, ceza infaz kurumuna dönüşlerinde 14 gün izolasyona tabi tutulduğu, bu mühlet sonunda yapılan PCR test sonucuna nazaran hükümlü ve tutukluların odalara alındığı belirtildi.

Cezaevlerine birinci kabulde semptomu bulunan hükümlü ve tutukluların, tabip tavsiyesine nazaran başka odalarda yahut hastanelerde müşahede altında tutulduğu ve mecburî nakil, açık ceza infaz kurumuna ayrılma üzere sebeplerle öteki bir kuruma geçen hükümlü ve tutukluların sıhhat raporu aldığı ve bu bireylere PCR testi uygulandığı tabir edildi.

Açıklamada, cezaevi işçisinin de eldiven, maske ve siperlik kullanarak misyonlarını yaptığı bildirildi.

Ziyaretçilerden HES kodu istendiği de kaydedilen açıklamada, “Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak aşılama süreçleri devam etmektedir. 4 Ocak 2022 prestijiyle ceza infaz kurumunda bulunan hükümlü ve tutuklulardan birinci doz aşı yaptıranların oranı yüzde 95, ikinci doz aşı yaptıranların oranı yüzde 87’dir.” bilgisi paylaşıldı.

Sıhhat Bakanlığı Halk Sıhhati Genel Müdürlüğünün önerisi üzerine, açık ceza infaz kurumlarında bulunan yahut açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan mahkumlar ile kontrollü özgürlük önlemi uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen yükümlüler hakkındaki COVID-19 müsaade müddetlerinin, 30 Kasım 2021’den itibaren 2 ay uzatıldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Nakiller, eser tedariki ile hastane ve duruşma sevkleri nedeniyle bulaş riski artmış olsa da önlemlerin hassasiyetle uygulanması ve işçimizin özverili uğraşı sayesinde 384 ceza infaz kurumumuzda dışarıdan içeri, içeriden dışarı temas asgariye indirilmiş ve böylelikle salgın tehlikesi denetim altında tutulabilmiştir. Şu an prestijiyle 384 ceza infaz kurumumuzdan 90’ında olumlu hadise bulunmaktadır. Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yapılan bildirimlere nazaran, ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklularda görülen COVID-19 hadise sayısı 543’tür. Bu hükümlü ve tutuklulardan 61’inin tedavilerine Sıhhat Bakanlığı tedavi algoritması çerçevesinde, hastanede devam edilmektedir. Hastanede tedavisi devam eden hükümlü ve tutuklulardan biri ağır bakım ünitesinde bulunmaktadır. Tedavilerine ceza infaz kurumlarında devam edilen 482 hükümlü ve tutuklunun ise COVID-19 açısından rastgele bir semptomu bulunmamakta olup, genel sıhhat durumları güzeldir.”

Açıklamada, COVID-19 salgınının Türkiye’de tesirli olduğu 14 Mart 2020’den bugüne kadar hayatlarını kaybeden 32 hükümlü ve tutuklunun kronik rahatsızlıkları nedeniyle salgın öncesinde yahut salgın sırasında hastanelerde tedavi edildikleri sırada, 19 mahkumun ise COVID-19 virüsüne bağlı olarak bağışıklık sistemlerinde gelişen komplikasyonlar nedeniyle vefat ettiklerinin belirlendiği aktarıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu