GündemTürkiye

Çavuşoğlu’dan swap açıklaması: Güney Kore ile ticarette ulusal para üniteleri kullanılabilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kore’nin Naver gazetesinin yazılı sorularını cevaplayan Çavuşoğlu, Türkiye ile Güney Kore’nin uzun periyodik ve özel bağlarından memnuniyet duyduğunu, 2012’den bu yana iki ülke ortasındaki “stratejik ortaklığın” alakaları geliştirmede tesirli olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, Türkiye ve Güney Kore’nin bölgelerindeki istikrarın destek noktaları olduğunu belirterek her iki ülkenin barış ve güvenliği en üst seviyede tuttuğunu, bu maksatla her türlü çabayı gösterdiğini aktardı.

Türkiye ile Güney Kore’nin ikili ticareti sürdürülebilir hale getirmek için birlikte çalışmaları gerektiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, “Bu gayeyle merkez bankalarımız ortasındaki swap mutabakatı temelinde ticari münasebetlerimizde ulusal para ünitelerimizi kullanabiliriz.” sözünü kullandı.

Çavuşoğlu, Ankara ile Seul ortasındaki ekonomik ve ticari bağların de istikrarlı biçimde geliştiğini belirterek Güney Kore’nin, Türkiye’nin Doğu Asya’da Hür Ticaret Mutabakatı yaptığı birinci ve tek ülke olduğunu hatırlattı.

Güney Koreli şirketlere yatırım daveti

Bu durumun ekonomik iş birliğini güçlendirdiğini ve ekonomik bağları derinleştirmek için yeni yollar açtığını kaydeden Çavuşoğlu, “Daha fazla Güney Koreli şirketin ülkemizde yatırım yapmasını istiyoruz. Global tedarik zincirleri değişirken, Güney Koreli şirketler Türkiye’nin Avrupa’dan Afrika’ya kadar çok çeşitli pazarlara erişiminden yararlanabilir.” tabirlerine yer verdi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin araştırma ve kalkınma iş birliğini geliştirme konusunda istekli olduğunun altını çizerek bilhassa Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’da Türk ve Güney Kore uzmanlık ve bilgi birikimini bir ortaya getirerek üçüncü ülkelerde iş birliği yapılabilecek alanlar olduğunu hatırlattı.

Öte yandan Çavuşoğlu, iki ülke ortasındaki güçlü bağlara ek olarak Türkiye ve Güney Kore’nin memleketler arası forumlarda, bilhassa Birleşmiş Milletler (BM), G20 ve MIKTA (Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya) üzere platformlarda yakın iş birliği geliştirdiğini bildirdi.

“Yeniden Asya Girişimi” vurgusu

2019’da Türkiye’nin Asya siyasetlerinde yeni stratejik vizyonunu tanıttığını anımsatan Çavuşoğlu, “Yeniden Asya teşebbüsümüz, Türkiye’nin Asya ülkeleriyle bağlantılarını kapsamlı ve bütüncül bakış açısıyla düzenlemeyi amaçlıyor. Türkiye’nin kıta ile alışverişine yeni bir yaklaşım sunuyor.” tabirini kullandı.

Çavuşoğlu, kıtadaki bölgelerin, alt bölgelerin ve ülkelerin çeşitliliği ve özel gereksinimlerini dikkate alarak karşılıklı fayda temelinde yenilikçi iş birliği alanlarının sunulduğu yeni fırsatları keşfetmek istediklerini vurguladı, bunun uzun vadeli bir efor olduğunu kaydetti.

Birinci kademede, temel olarak ortaklarla ticari ve ekonomik iş birliğini geliştirmeye odaklandıklarına işaret eden Çavuşoğlu, temas, lojistik ve ulaşım, savunma endüstrisi, güç, dijital teknoloji, finans ve kültürel alışveriş üzere çok çeşitli alanlarda ortak çıkar ve amaçlara dayalı somut sonuçlar elde etmeyi umduklarını belirtti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Asya erişimini geliştirmek için kazan-kazan iştirakleri kurmayı dört gözle beklediklerini bildirerek “Yeniden Asya Girişimi” kapsamındaki gelecek projeler için 2 yıl içinde gerçekleştirilecek hareketlerin envanterini hazırladıklarını aktardı.

Kelam konusu hareket noktalarının, karşılıklı fayda sağlayan iş birliği şemaları ve projeleri oluşturmayı amaçladığını belirten Çavuşoğlu, bu noktaların değişen şartlara ve gereksinimlere nazaran vakit içerisinde güncelleneceğini ve ayarlanacağını kaydetti.

Türkiye ile Asya ortasında esaslı bağlar var

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Asya ile esaslı bağları olduğuna dikkati çekerek “Yeniden Asya teşebbüsümüz bu derin kökleri, bizim için daha parlak gelecek sağlayacak kazan-kazan iş birliğine dönüştürmek için bir vizyona sahip.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve Güney Kore’nin, Afganistan’dan ağustostaki tahliyeler sırasında ve öncesinde iki uzun vadeli kardeş müttefik olarak omuz omuza durduğunu anımsatan Çavuşoğlu, o vakitten beri Afganistan’da yeni bir siyasi gerçeklik olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, şu an diplomatik sermayeye yatırım yapma ve insani gayretleri oraya odaklama vakti olduğunu bildirerek “Bu stratejik ülkede mevcut insani ve ekonomik krizin göz arkası edilmesi, bölgesel istikrarsızlık, sistemsiz göç akışları ve terör faaliyetlerinde artış risklerini beraberinde getirecektir.” sözünü kullandı.

Taliban ile kademeli münasebet daveti

Bu hedefle gerçekçi olarak ileriye dönük en uygun yolun, Taliban ile kademeli angajman kurulması olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, bu anlayışla Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliğinin açık tutulduğunu ve Taliban’ın kurduğu Afganistan süreksiz hükümetinde Dışişleri Bakan Vekili olarak misyon alan Emirhan Muttaki’yi 14-15 Ekim’de Ankara’da ağırladığını aktardı.

Çavuşoğlu, uzun müddettir NATO müttefiki ve Avrupa Birliği (AB) adayı Türkiye’nin, bölgesel ve global güvenlik ve istikrara değerli katkılarda bulunan Avrupa-Atlantik güvenliğinin ayrılmaz bir kesimi olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

“Çatışmalar ve krizlerle çevrili bir bölgenin kalbinde yer alan eşsiz coğrafik pozisyonumuz, birden çok kaynaktan gelen bölgesel risk ve zorluklara karşı proaktif ve kapsamlı yaklaşım benimsememizi zarurî kılıyor.”

Türkiye üzere krizlerle dolu bir bölgede hareketsizliğin maliyetinin çok yüksek olabileceğini kaydeden Çavuşoğlu, meselelerin vakit geçtikçe daha da karmaşık hale gelme eğiliminde olduğuna işaret etti.

Barış, güvenlik ve istikrarın tesisinin önünde maniler var

Çavuşoğlu, bölgede kalıcı barış, güvenlik ve istikrarın tesisi önünde çeşitli pürüzlerin bulunduğuna işaret ederek uzun müddettir devam eden Filistin-İsrail ihtilafında Türkiye’nin iki devletli tahlilin sesli bir destekçisi olduğunu, bunun ise başşehri Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması, İsrail ile barış içinde yan yana yaşaması manasına geldiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “dünya beşten büyüktür” mottosuyla daha eşitlikçi bir sistemi savunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Bu bağlamda değer arz edecek değerli bir konu daha demokratik, hesap verebilir, şeffaf ve tesirli bir BM Güvenlik Kurulunun önündeki en büyük mani olan veto imtiyazının kaldırılmasıdır.” tabirlerini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye ve Güney Kore’nin, New York’ta ıslahat müzakerelerine etkin katılan ve BM Güvenlik Kurulunu daha “amaca uygun” hale getirme gayelerini paylaşan “Mutabakat için Birleşme” kümesinin üyeleri olduğunu anımsattı.

Dünyada yeni bölünmeler yaratmaktansa tüm ulusları birleştirmek için ortak tabanlar aranması gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, BM ıslahatı ile daha adil bir dünya daveti yaparak bu gerçeğin kıymetinin altını çizdiğini kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu