GündemTürkiye

Canlı – Erdoğan: Biden’la işbirliğimizi artıracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“NATO Doruğu vesilesiyle sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum.

Esaslı değişimlerin bir devirden geçiyoruz. Bölgesel aktörlerin karar alma sürecindeki tesiri ve yükü günden güne artıyor.

Son 1,5 yıldır insanlığın gündemini belirleyen koronavirüs salgını bu süreci hızlandırdı. Bu salgın, global sistemdeki yapılsa meseleleri bir sefer daha gözler önüne serdi. Salgının yansımalarını iktisattan ticarete, toplumsal güvenliğe kadar salgının artçı sarsıntılarına şahit oluyoruz.

NATO’NUN SORUMLULUKLARI ARTMIŞTIR

Global istikrarın korumasında NATO’nun hem belirleyiciliği hem de üstlenmesi gereken sorumluluklar artmıştır. Periyot, sorumluluktan kaçma değil, elini taşın altına koyma devridir.

Akdeniz’den Karadeniz’e, Avrupa’dan Asya’ya, NATO’nun sağladığı güvenlik şemsiyesine gereksinim duyulan her yerde ittifak etkin rol üstlenmelidir.

NATO’yu askeri bakımdan daha muhkem hale getirirken siyasi boyutunu da tahkim edecek adımların atılması istikametinde kararlar aldık.

8 BİN 200 KİLOMETREKAREDEN FAZLA ALANI TERÖRDEN ARINDIRDIK

Hudut ötesi operasyonlarımız sayesinde, 8 bin 200 kilometrekareden fazla alanı terörden arındırdık.

Gerek tepe hitabımızda gerek ikili görüşmelerimizde, PYD/PKK’ya verilen dayanağın artık sonlandırılması gerektiğini açıkça lisana getirdik.

Temennimiz, tüm müttefiklerimizin sığ siyasi hesapları artık bir yana bırakıp, Türkiye ile tam bir dayanışma sergilemesidir.

‘DOĞRUDAN DİYALOG KANALLARINI AKTİF KULLANMA KONUSUNDA MUTABIK KALDIK’

Terör sıkıntısında örgütler ortasında ayrım yapan, yeterli terörist-kötü terörist sınıflamasına giden çarpık anlayış, mevcudiyetini ne yazık ki koruyor.

İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır formda, direkt diyalog kanallarını, faal ve nizamlı formda kullanma konusunda mutabık kaldık.

Afganistan’dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali mevzularda ABD’nin bize vereceği takviye büyük kıymet arz ediyor.

S-400’LERDE NİYETİMİZ DEĞİŞMEDİ

Ortak çıkarlara sahip olduğumuz alanlardaki iş birliği imkanlarını yapan bir yaklaşımla ele aldık.

S-400’de bizim niyetimiz daha evvel neyse, birebir kanıyı Sayın Başkan’a söz ettim, F-35 konusunu da birebir biçimde söz ettim.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu