Gündem

Camiler için Genelge Yayınlandı

İçişleri Bakanlığı Camiler için Genelge yayınladı. 19 maddelik bu genelge 81 il valiliğine gönderildi. Türkiye’nin normalleşme planı dahilinde her geçen gün yeni uygulamalar hayata geçiriliyor. Koronavirüs tablosunda görülen düşüş sonrasında birçok karar hayata geçirildi. Kabine toplantılarında ve bilim kurulunda alınan kararlar neticesinde belirli standartlar belirlendi. Bu standartlar dahilinde birçok iş yeri tekrar faaliyete geçti ve Türkiye’de hayat yavaş yavaş akmaya devam ediyor. Alınan kararlardan birisi de camiler ve mescitlerde kılınan namazlar ile ilgili.

Camiler için Genelge Yayınlanıp Tüm Türkiye’deki Valiliklere Gönderildi

Yeni yayınlanan bu bildirge tüm illerdeki valiliklere gönderildi ve uygulama için hazırlık yapılması istendi. İçişleri bakanlığının yayınladığı genelgeye göre sadece öğle, ikindi ve cuma namazları cemaatle kılınabilecek. Diğer vakit namazları bireysel olarak ve belirli aralıklarla kılınabilecek. Cemaat ile kılınan tüm namazlarda maske kullanma zorunluluğu bildiriliyor. 16 Mart 2020 tarihinden bugüne kadar koronavirüs enfekte riski yüzünde camilerde ve mescitlerde namaz kılınması yasaklanmıştı. Cemaat ile namaz kılınması da sosyal mesafe kurallarına aykırı olduğu için yasak hale getirilmişti.

camiler-ile-ilgili-açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, 29 mayıs tarihinde cuma namazından itibaren, camilerin tekrar faaliyete geçeceğini duyurmuştu. Fakat sadece Cuma namazları cemaat ile kılınabilecek. Sabah namazı, akşam ve yatsı namazları bireysel olarak kılınacak. Sadece öğle ve ikindi namazları maske takılma şartı ile cemaat ile kılınacak.

Cuma Namazları Cami İçinde Kılınmayacak

Cami içi havasız ve dar olduğu için enfekte riskini arttırdığı düşünülüyor. Cami dışında her vatandaşın kendi seccadesini getirmesi veya tek kullanımlık seccadeler ile cuma namazı cemaat ile kılınabilecek. Diğer vakitlerde bireysel namaz kılmak isteyenler için camiler sürekli açık tutulacak. Camilerdeki havalandırma sisteminin çalıştırılmasına izin verilmeyecek. Camlar ve pencereler sürekli açık tutularak içerinin sürekli havalandırılması sağlanacak. Abdesthaneler açılmayacak. Herkes evinde ve iş yerinde abdestini alarak camiye gelmesi gerekecek. Bu konu ile ilgili sık sık açıklamalar ve duyurular yapılacak.

abdesthaneler-kapatılacak

Düzenli Olarak Temizlik Yapılacak

Şüphesiz ki koronavirüs riskinin en çok olduğu yer topluluk içerisinde bulunduğunuz yerlerdir. Bu virüs havada yarım saat boyunca asılı kalabiliyor, bu şekilde solunum yoluyla bulaşabiliyor. Kapı kolu veya seccade gibi nesnelerden de kolaylıkla bulaşabilen bu virüs için bakanlık ciddi tedbirler almayı planlıyor. Bu yüzden cemaat ile kılınan her vakit namazı öncesi camilerde temizlik yapılacak ve kapı kolu ve ayakkabılıklar dezenfekte edilecek. Bu kuralların yer aldığı afişler ve broşürler birçok yere asılacak ve vatandaş bilgilendirilecek.

Fiziksel Temasa İzin Verilmeyecek

Cemaatin fiziksel temastan kaçınması için uyarılar yapılacak ve virüsün bulaşma yolları hakkında bilgiler verilecek.Namaz sonrası el sıkışma ve kucaklaşma gibi eylemlerden kaçınılması gerektiği vurgulanacak. Cami çıkışlarında, özellikle cuma namazı sonrasında cami çıkışlarında ikram yapılmasına izin verilmeyecek. Cami çıkışlarındaki dilenciler için en üst düzeyde tedbirler alınacak. Cami çıkışında ürün satışına izin verilmeyecek.

cami-temizliği

camiler için önlem

camiler-ve-mescitler-için-genelge

cami bildirgesi

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu