GündemTürkiye

‘Benjamin’ operasyonu: 96 kişi gözaltına alındı

Ankara merkezli 20 vilayette 116 şüpheliye yönelik “Benjamin” isimli düzmece para operasyonu düzenlendi. 96 kişi yakalanırken, şüphelilerin piyasaya yaklaşık 5 milyon lira pahasında uydurma döviz ve Türk lirası sürdüğü belirlendi.

Edinilen bilgiye nazaran, Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Cürümlerle Uğraş Şube Müdürlüğü grupları, bastıkları ve yurt dışından çeşitli yollarla temin ettikleri düzmece parayı toplumsal medya üzerinden piyasaya sürdükleri, ruhsatsız silah ve düzmece tarihi eser ticareti yaptıkları belirlenen kabahat örgütünü 1 yıl süren teknik ve fiziki takibe aldı.

Takibin akabinde Ankara merkezli 20 vilayette düzenlenen “Benjamin” operasyonu kapsamında, 116 kişi için gözaltı kararı çıkarıldı.

Özel Harekat takımlarının de dayanak verdiği operasyonda, 130 bin lira, 33 bin 860 dolar, 25 bin 750 euro, 13 ruhsatsız silah, 1 uzun namlulu tüfek ve tarihi eser görünümü verilmiş sikkeler ele geçirildi, düzmece para üretiminde kullanılan çok sayıda alete el konuldu.

Zanlıların, bastıkları düzmece paraları komite karşılığında toplumsal medyadan kendileriyle irtibat kuran şahıslara sattıkları, bu yolla piyasaya yaklaşık 5 milyon lira bedelinde geçersiz döviz ve Türk lirası sürüldüğü tespit edildi.

Cürüm örgütü üyelerinin kimilerinin terör örgütü PKK üyesi olmak ve propaganda yapmak kabahatlerinden kaydı bulunduğu öğrenildi.

Gözaltına alınan zanlıların emniyetteki süreçlerinin devam ettiği, başka zanlıları yakalamaya yönelik çalışmaların ise sürdüğü kaydedildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu