DünyaGündemTüm Haberler

Başkan Trump’ın Twitter Hesabı Hacklendi! Kullandığı Şifre Ortaya Çıktı! Maga2020 Ne Demek?

ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabının Hollandalı bir güvenlik uzmanı tarafından hacklenmesiyle Trump'ın şifresi herkes tarafından öğrenildi. İşte ayrıntılar..

Adı sıkça Twitter ile anılan ve platformda büyük takipçi kitlesine sahip olan ABD Başkanı Donald Trump’ın kişisel Twitter hesabı hacklendi. Bu hacklenme olayında Başkan Trump’ın zayıf şifre tercihi de etkili oldu gibi duruyor. Hollandalı güvenlik araştırmacısı Victor Gevers, Donald Trump’ın Twitter hesabını hacklemek üzere şifreler denediğini ve şifreyi yalnızca beşinci denemesinde bulduğunu açıkladı. Başkan Trump’ın Twitter hesabının şifresinin “maga2020!” olduğu ortaya çıktı.

Maga2020 Ne Anlama Geliyor?

Maga “Make America Great Again” (Amerika’yı yeniden harika yap) kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Şifrede yer alan 2020 ise içinde bulunduğumuz yılı temsil ediyor.

Trump’ın Hesabı Daha Önce de Hacklenmişti

Victor Gevers, ABD Başkanının hesabına girdikten sonra ABD İç Güvenlik siber birimi olan US-CERT’e e-posta atarak durumu haber verdi. Trump’ın Twitter şifresi kısa süre içerisinde değiştirildi. Fakat ortaya çıkan ilginç bir durum Gevers’ın bu hackleme işini daha önce de yaptığı yönündeydi. Victor Gevers, 2016 senesinde iki arkadaşıyla birlikte 2012 senesinde gerçekleşen LinkedIn güvenlik ihlali sırasında Trump’ın şifresini bulmuştu. Şifrenin ‘yourefired’ olması ve Trump’ın sıklıkla kullandığı ‘kovuldun’ anlamına gelmesi de şifrenin aslında tahmin edilmesi zor bir şifre olmadığını ortaya koymuştu.

ABD Başkanı gibi önemli bir kişinin Twitter hesabına bu kadar kolay bir şekilde girilebilmesi gözleri Twitter’a çevirdi. Twitter, geçtiğimiz ay içerisinde siyasi adayların ve devlet yetkililerinin hesaplarındaki güvenliği artıracağını belirtmiş, iki aşamalı kimlik doğrulamayı zorunlu kılacağını duyurmuştu. Ayrıca Başkan Trump’ın hesabının ABD Başkanı olduktan sonra ek güvenlik önlemleriyle geliştirildiği söylenmiş fakat bu güvenlik önlemlerinin ne olduğu açıklanmamıştı.

Victor Gevers

 

Tek bir Tweeti ile dünyadaki dengeleri değiştirebilecek yetkinlikte olan Başkan Donald Trump bu kadar kolay bir şifre kullanması açısından oldukça eleştiri topladı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu