GündemTürkiye

Bakanlık COVID-19 önlemleriyle ilgili merak edilen soruları yanıtladı

İçişleri Bakanlığı, yeni alınan COVID-19 önlemlerinin uygulamasıyla ilgili ayrıntıları internet sitesinden paylaştı.

Bakanlık, resmi internet sitesinde, önlemlerin uygulanmasına ait sık sorulan soruların yanıtlarına yer verdi.

Buna nazaran, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar fakat seyahat müsaade evrakı almaları şartıyla şehirlerarası seyahat edebilecek.

20 yaş altı gençler ve çocuklar ise yanlarında veli/vasisi bulunması kaidesiyle rastgele bir doküman aranmaksızın kent içi ve şehirlerararası seyahat yapabilecek.

Yüz yüze eğitim kararı alınan anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı öğrencileriyle, bu istikamette karar alınması halinde kreşlerdeki çocuklar, 20 yaş altındakiler için uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Çocuklar ayrıyeten kısıtlama getirilen saat dilimleri içerisinde veli/vasisi nezaretinde, bakıcıya, aile büyüklerine, kreş yahut gündüz bakımevlerine götürülebilecek.

Yüz yüze eğitim gören 20 yaş altı üniversite öğrencilerine üniversite idarelerince ders programını gösterir formda özel doküman verilecek. Bu belgeyi ibraz eden 20 yaş altındaki öğrenciler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Profesyonel yahut ulusal sportmen olduğunu belgeleyen 20 yaş altı sportmenler da sportif faaliyetleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

65 yaş ve üzerindeki çalışanlar, iş yerleriyle ilgili illiyetlerini gösteren belgeyi ibraz etmeleri halinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Cuma namazı kılmak isteyenler için Vilayet ve İlçe Genel Hıfzıssıhha Heyetlerince 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma saati cuma namazı bitimine kadar uzatılabilecek, 20 yaş altındakilerin sokağa çıkış saati ise cuma namazına gidebilecekleri formda öne alınabilecek.

Azınlık cemaatlerinin 65 yaş ve üzeri din adamlarının bu yaş kümeleri için kısıtlama öngörülen saatlerde dini vecibeleri yerine getirmelerinde rastgele bir kısıtlama olmayacak, bu hususta ayrıyeten müsaade alınması gerekmeyecek.

“Hayvan Besleme Kümesi Üyeleri” ile sokak hayvanlarını beslemek isteyen öteki vatandaşlar hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

KPSS, Meslek Mesleklerin Giriş İmtihanları, TOEFL, IELTS üzere ülke genelinde düzenlenen imtihanlara girecek bireyler hangi yaş kümesinden olursa olsun sokağa çıkma kısıtlamasına tabi tutulmayacak.

İnşaat bölümü ve çalışanları genelge uyarınca istisna kararları kapsamında kaldığından, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Yabancı turistler kısıtlamadan muaf

Otel rezervasyonu bulunanlar, bunu belgelemek kaydıyla rastgele bir müsaade almaksızın özel aracıyla seyahat edebilecek.

Turistik faaliyetler kapsamında süreksiz mühletle ülkede bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta yahut restoranlar yalnızca konaklama yapan müşterilere hizmet verebilecek, başka kısıtlamalardan muaf tutulacak.

Havaalanlarındaki yeme içme yerleri yalnızca yolculara ve ulaştırma dalında çalışanlara hizmet vermek şartıyla kısıtlama kapsamında yer almayacak.

Deniz turizmi emelli ticari faaliyet gösteren tekne ve yatlar seyahat hedefli teknelerine aldıkları müşterilere yeme içme hedefli servis yapamayacak.

Seyahat acentelerinin verdiği tıp, paket tıp, konaklama yahut transfer hizmetlerinden yararlananlar, şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında misyonlu olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu ve benzeriyle ibraz ederek belgeleyenler istisna kapsamında olacak.

Havalimanlarındaki mağazalar, 10.00-20.00 saatleri ortasında hizmet verme kısıtlamasına tabi olmayacak.

Hastanelerde bulunan yeme içme yerleri kısıtlamalara direkt tabi olmayacak. Bu yerlerin çalışma yol ve temelleri hastane idarelerinin vereceği karar doğrultusunda belirlenecek.

Pastaneler ile simit, börek, poğaça üzere eserleri üreten ve satan iş yerleri yalnızca bu eserlerin satışını sabah 08.00-10.00 ortasında “gel-al” halinde yapabilecek.

Pazarcı esnafı sebze-meyve üzere eserlerin tedariki ve pazar yerine nakliyesi bağlamında çalışma saatleri sınırlamasına tabi olmayacak lakin pazar yerlerinde 10.00-20.00 saatleri ortasında satış yapabilecek.

Yeni ‘COVID-19 tedbirleri’ bu akşam başlıyor: İşte detaylar…Gündem
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu