GündemTürkiye

Bakan Koca’dan Kılıçdaroğlu’na aşı yansısı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Çinli firma Sinovac’tan alınan aşıların bir milyon dozunun fiyatsız olmasına karşın adedine 12 dolar ödendiği tezini gündeme getiren CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na reaksiyon gösterdi.

Sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Koca, “Türkiye’nin aşı programını riske atmaktan ne umuluyor? Bu tavrın bedelini aşı sırası bekleyenler öderse, bunu kendi vicdanına nasıl izah edecek?” dedi.

Bakan Koca,”Türkiye’nin iki ordusu var. Biri ülkeyi, biri 83 milyonun sıhhatini koruyor. İkisi de siyasi çıkar gayeli ithamlarla yıpratılmaya gelmez. Özellikle, salgınla savaşın silahı olan aşının tedariki boş sözlerle, gayeli ifşaatla riske atılıyorsa! Kelam sırası aşı bekleyenlere de gelir.” tabirlerini kullandı.

Koca’nın açıklaması şöyle:

“Sayın Kılıçdaroğlu Türkiye’nin aşı programını riske atarak nasıl bir kar umuyor? Bağların bozulması, tedarikin zorlaşması milletin aleyhine lakin siyaseten kendi lehine mi olacak? Bu tavrın bedelini aşı sırası bekleyenler öderse, bunu kendi vicdanına nasıl izah edecek? Sayın muhalefet önderini, kendisi aşısını olduğu halde kendisinden sonra aşı olacak vatandaşlarımıza kullanılacak aşıların tedarikini umursamadan riske atmak yerine, bu hususta sorumlu davranmaya davet ediyorum.

Tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de global salgın ile denetimli bir gayret veriliyor. Salgının birinci gününden beri siyaseti uğraşımızın dışında tutmak için büyük uğraş sarf ettik. 83 milyonu ilgilendiren bir süreçte bir vatandaşımızın bile gayretin dışında kalmaması için uğraş ettik. Herkese eşit arada durarak toplu bir uğraş idaresi vermeye çalıştık. Bu kararlılığımızda hiç bir değişiklik yoktur. Son günlerde ise salgınla gayretin çeşitli adımları siyasete gereç edilmeye çalışılmaktadır. Elbette politikler tenkitte bulunacaklar ve biz de bunlardan çıkaracağımız dersleri çıkararak sürece katkısını temel alarak reaksiyon vereceğiz. Lakin siyaset her türlü ithamı yasal kılacak bir savaş alanı olarak ele alınmamalı ve sonuçları itibariyle salgınla çabayı sekteye uğratacak sonuçları hedeflememelidir. Çabanın selameti ve aşı programının muvaffakiyetle devam etmesi en büyük önceliğimizdir.

Çin’den bir milyon doz aşı parasız mı alındı?

Ayrıyeten, vatandaşımızın başında soru işaretleri kalmaması açısından kimi bahislere açıklık getirmek gerektiği de ortadadır. Muhalefet partisi genel liderinin küme toplantısındaki konuşmanın bir kısmı aşağıdadır:

“Dedim ki Çin’den 1 milyon doz aşı ücretsiz alındı mı? Ücretsiz alınan bu aşı DMO’ya dozu 12 dolardan 12 milyon dolara fatura edildi mi?”

Kendilerinin birinci sorusunun yanıtı net “Hayır, 1 milyon doz aşı parasız alınmadı.” Lakin devamında, parasız alındığına hükmederek “bedava alınan bu aşı” sözü ile ikinci sorusuna başlamaktadır. Peşin hükümlü olmak tam olarak budur. Dokümanı ile açıklamamıza karşın hala parasız aşı alındığı tabir edilmektedir. Bu makûs niyetli yaklaşıma alışmış olsak da legal görmemiz mümkün değil. Devamında ise bir aracı firma konusu gündemde tutularak ithamlara devam edilmektedir.

Yetkili distribütör mü aracı firma mı?

Aracı firma ile tek yetkili distribütör birbirinden farklı yetki ve sorumlulukları kapsar. Tek yetkili distribütör ana firmanın ülkemizdeki tek yetkilisidir. Aracı firma ise birden çok olabilir. Ana üretici birden çok aracı ile çalışabilir. Hatta aracı firmalar yetkili olmadan da aracılık faaliyetleri yürütebilir. Aracı firma ana firmadan mal alıp kar ile alıcıya satandır. Yetkili firma ise ana firmanın temsilcisi ve müteselsil sorumluluk paylaştığı yetkilidir. Tek yetkili distribütörü aracı olarak tanımlamak ve üzerinden yolsuzluk imasında bulunmak kamuya satış yapan tüm tek yetkili firmaları aracı pozisyona koyarak yolsuzlukla itham etmek manasına gelir. Distribütör firmanın pazarlık konusunda hiçbir tesiri olmamıştır. Bakanlığımız ve Devlet Gereç Ofisi görüşmeleri daha evvel açıkladığımız ve Sinovac’ın iki mektubunda da açıkça tabir dildiği üzere üretici firma ile direkt yapılmıştır.
Üretici ile distribütörü arsındaki muahede mı DMO’nun yaptığı alım mukavelesi mi?

Muhalefet partisi önderi konuşmasında yeniden aşağıdaki sözleri kullanmaktadır:

“Coronavac aşısının Sinovac ve Keymen ortasında imzalanan mutabakatlara uygun olarak T.C. Sıhhat Bakanlığına Sinovac ismine tedarik edildiğini teyit etmekteyiz. Muahedeyi DMO ile yaptıklarından hiç kelam etmiyor. Sinovac ve Keymen ile teyit ederiz diyor. Demek ki Sayın Bakan yanıltıldı. Gerçek de ortaya çıktı kabul ettiler. 12 milyon doz aşı ücretsiz geldi ve onu 12 milyon dolara DMO’ya sattılar.”

Aziz vatandaşlarım,

Mektubu okuyan her vicdan sahibi açıkça anlayacaktır ki Sinovac ile distribütör firma ortasında imzalanan muahede, ortalarındaki tek yetkili distribütörlük mutabakatıdır. Bu muahedeye istinaden Keymen’in kendisini temsil ettiğini tabir etmektedir.

Bunu çarpıtarak “anlaşmayı DMO ile yaptıklarından hiç kelam etmemektedir” demek maalesef makûs niyettir. Bu cümlelerden 1 milyon doz aşının ücretsiz alındığı sonucunu çıkarmak ise tanımı mümkün olmayan bir çarpıtma örneğidir. Yasal görmemekle birlikte bu duruma da alıştık.

Açıklanan bedelsiz faturanın manası nedir?

Bir firmaya çıkar sağlanarak devletin ziyana uğratıldığı argümanı büsbütün yanlıştır. Gerek Sinovac’ın açıklamalarında gerekse tek yetkili distribütörün açıklamasında 1 milyon doz aşının teminat karşılığı olarak kullanıldığı, bedelin Faz 3 çalışmaları ve Türkiye’de dolumu yapılacak eserler için kullanılmak üzere distribütöre gönderildiği açıklanmıştır. Sinovac tarafından teslim edilen aşıların bedelinin tahsil edildiği ortadadır. Devlet Materyal Ofisi de parasız alabileceği aşıyı bir aracıdan parayla almamış, teslim alınmamış aşılar için 1 kuruş dahi ödeme yapmamıştır. Çin’le ortamızda muhakkak “bedava aşı” mutabakatı olmamış, Devletimiz Sinovac ile anlaşılan bedellerin dışında hiçbir ödeme yapmamıştır.

Ticari sır nedir?

Konuşma içinde tenkit konusu yapılan “ticari sır” problemi ise epeyce kolay bir mevzudur. Türkiye vatandaşlarının menfaatini korumak için Sinovac firmasıyla mukavele tarihi itibarıyle aşıyı dünyada en ucuza alan ülke olmak üzere anlaşmıştır. Bunun karşılığında ilgili firma bu bedelin 3. taraflarla paylaşılmamasını ve öbür ülkelere karşı sıkıntı durumda kalmamayı talep etmiştir. Türkiye tarafı da bu bedeli bâtın tutmayı taahhüt etmiştir. Ticari sır konusu yalnızca bundan ibarettir.

Bu bedellerin yazılı olduğu evrakı adapsız olarak elde ederek bedeli ifşa etmek ülkemiz ile Sinovac ortasındaki muahedenin ihlali manasına gelmektedir. Burada amaçlananın, açı temin ettiğimiz üretici firma ile Türkiye bağlarını bozmak olduğunu düşünmek dahi istemem.

Türkiye’nin aşı programını riske atmaktan ne umuluyor?

Bundan daha tehlikeli olan ise kendilerinin aşağıdaki tabiridir:

“Ya Çin ile Uygur Türklerine yaptığı zulüm nedeniyle aranız bozulmuyor da benim aşı münasebetiyle mı sizin aranız bozuluyor?”

Aziz Vatandaşlarım, bu hiç saf bir soru değildir. Ülkeler ortası bağlantılardaki hassas hususları vakitsiz ve sıhhat üzere her türlü uyuşmazlıktan azade bir mevzuda gündeme getirmek yalnızca ve yalnızca aşı tedarikini riske atmaktır. Bu hususun gündeme getirilmesi için seçilen vakit akıl ve izanla bağdaşamaz. Bu konudaki niyeti milletimizin vicdanına havale ediyoruz.

Sayın Kılıçdaroğlu Türkiye’nin aşı programını riske atarak nasıl bir kar umuyor? İlgilerin bozulması, tedarikin zorlaşması milletin aleyhine lakin siyaseten kendi lehine mi olacak? Bu tavrın bedelini aşı sırası bekleyenler öderse, bunu kendi vicdanına nasıl izah edecek?

Sayın muhalefet başkanını, kendisi aşısını olduğu halde kendisinden sonra aşı olacak vatandaşlarımıza kullanılacak aşıların tedarikini umursamadan riske atmak yerine, bu hususta sorumlu davranmaya davet ediyorum.

Biz isterdik ki, salgının yüküne polemiklerle yeni yükler eklenmesin. Sorumsuz kelamlar halkımızı yormasın. Şayet tenkitler olacaksa sürece zindelik katsın. Türkiye salgınla gayretini bugüne 83 milyon birlikte getirdi. Ortada bir firemiz varsa da yolumuza biz birlikte devam edeceğiz.

Aşı için sıra bekleyen vatandaşlarımıza ve bütün milletimize hürmetlerimle.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu