GündemTürkiye

Bakan Koca: Taramada, velilerden kesinlikle müsaade alınacak

Bakan Koca, okullarımızda yapılacak tarama testlerinde velilerimizden müsaade almadan hiçbir süreç yapılmayacağını belirterek, okullarda yapılacak tarama testlerinde çocuklardan yalnızca boğazdan örnek alanacağını açıkladı.

Bakan Koca şunları söyledi:

“Okullarımızda yüz yüze eğitimin birinci haftasını yeni okul şartlarına ahenk ile geçirdik.

Aldığımız önlemler ve muhtemel olumsuz olayların idaresi ile ilgili algoritmalar konusundaki hazırlıklarımız ahenk haftasını büyük sıkıntılarla müsabakadan yönetmemizde tesirli oldu.

Tarama testleri veli onayı olmadan yapılmayacak

Okullarımızda öğrencilerimize tarama gayeli yapılacak testlerde velilerimizin müsaadesi olmadan hiçbir süreç yapılmayacak. Velilerimiz onay formunda öğrenciden test için numune alınmasına müsaade vermeleri halinde yalnızca boğazdan örnek alınarak tarama süreci yapılacaktır.

En kutsal emanet olan vücudumuza kişinin ya da velisinin isteği dışında hiçbir süreç tesis edilmesi mümkün değildir. Bahis salgın hastalık bile olsa bu böyledir.

Pazartesinden itibaren iki doz aşı oranlarını paylaşacağız

Birinci doz aşılamada yüksek bir oranda ve kısa müddette aşılama ile kıymetli bir kazanım elde ettik. Artık sıra aşılarımızı tamamlamaya ve ikinci doz aşıları olmaya geldi.

Sizlerle günlük olarak paylaştığımız Türkiye haritası üzerinde vilayetlerimizin Birinci Doz Aşılanma Oranlarını gösteren tablomuzu güncelliyor ve tıpkı haritayı iki doz aşılanma oranları ile paylaşmaya başlıyoruz. Pazartesi gününden itibaren 2 doz aşılanma oranlarını gösteren haritayı paylaşacağız.

Olay ve kayıplarımız içindeki aşısız oran çok yüksek

Son günlerde kayıplarımızın sayısının yüksek olmasının aşı etkililiği ile ilişkilendirildiğine şahit oluyoruz. Olay ve kayıplarımız içindeki aşısız oran çok yüksektir. Bu durum aşılar olmasaydı bizi nasıl bir felaketin beklediğinin göstergesidir.

Virüsün şahıslara ulaşma yolları kısıtlandıkça erişebildiği şahısları enfekte etmektedir. Topluca bağışıklık kazanmadan bunun önüne geçmek maalesef mümkün değildir. Mevcut olay ve kayıplarımız aşı olmasaydı çok daha yüksek olabilirdi.

Salgın toplumsal bağışıklıkla son bulacak

Bu durum net formda görülebiliyor. Salgın toplumsal bağışıklık sağlanarak son bulacaktır. Bunun için aşı olmak gerek.

Aşı olanların aşısı tamamlanana kadar yani 2. dozdan 14 gün geçtikten sonra korundukları gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım.

Önlemlere toplumsal bağışıklık elde edilene kadar uymak zorundayız. Maske ve aralık kurallarına temizlikle birleştirerek devam etmek son derece kritik.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu