GündemTürkiye

Bakan Koca: Bugünkü hadise sayımız 28 bin 351

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Şurası toplantısının akabinde açıklamalarda bulundu. Vaka-hasta ayrımının kaldırıldığını belirten Bakan Koca, son 24 saatte 28 bin 351 şahsa olay tanısı konulduğunu, 168 kişinin hayatını yitirdiğini açıkladı.

Koca, 15 vilayette olay sayısının yüzde 50’nin üzerinde artığını vurgulayarak, “İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir üçüncü tepeyi yaşıyorlar” dedi.

Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şu biçimde:

Birçok ülkenin bilakis Türkiye sıhhat sistemi, pandemiyi sürpriz olarak karşılamadı. Türkiye, yaygın filyasyon yapılması, olayların süratli tespiti, ülke genelinde standart tedavi protokollerinin uygulanması, erken tedaviye başlanması, konutta izole edilen hastalara ilaç temini ve tüm bu hizmetlerin fiyatsız gerçekleştirilmesi istikametinden dünyada fark yaratan bir ülke oldu.

“Test kapasitemizi 200 binlere çıkaracağız”

Hasta olsun olmasın, testi müspet olanlar ve bunların temaslılarını HES kodu üzerinden sorgulamak mümkündür.

(COVID-19 testi) Önümüzdeki günlerde kapasitemizi 200 binli sayıların üzerine çıkaracağız.

Ekimin ikinci haftasından itibaren salgın karşısında evvelkilerden daha önemli bir imtihandayız.

Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda semptom göstermeyen olumlu olayları da günlük tabloda vermeyi planlıyoruz.

Bu yıl şimdi bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bir mani çıkmazsa sıhhat işçimizden başlayarak Bilim Kurulu’muzun belirleyeceği algoritmayla risk kümelerini kademeli olarak aşılamayı planlıyoruz.

İstanbul dahil kimi vilayetler üçüncü doruğunda

Ülkemizin batı yakasında süratli artışlar oldu. İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir üçüncü tepeyi yaşıyorlar.

Önlemlere odunsuz uyarsak artışı durdurmamız mümkündür. Gereğince tesirli olmazsa, daha ağır kısıtlamaların yapılması kaçınılmaz olacaktır.

Hasta sayıları, mevt sayıları üzerinden tartışmalarla, toplumda itimat sarsıcı polemiklerle harcayacak vaktimizin olmadığını düşünüyorum.

İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Kocaeli, Gaziantep’te hasta yoğunluğunu yönetebilmek için bütün sıhhat kuruluşlarımız büyük uğraş harcıyor.

15 vilayette yüzde hadise artışı yüzde 50’nin üzerinde

Son hafta içinde yüzde 50’nin üzerinde olay artışı olan 15 ilimiz var. Hatay, Adana, Osmaniye, Mersin, Artvin, Edirne, Samsun, Kırklareli, Tokat, Trabzon, Aydın, Muğla, Zonguldak, Ordu, Çanakkale’de yüzde 50 ile yüzde 100 ortası artışlar oldu.

İstanbul’da ağır bakım doluluk oranı yüzde 70’lere dayanmış durumda. Ankara’da servis doluluk oranı yüzde 62,3, ağır bakım doluluk oranı yüzde 75,4, teneffüs aygıtı doluluk oranı yüzde 28,9.

İzmir’de önemli manada olayların arttığını, yer yer kimi hastanelerde sorun yaşandığını görüyoruz. İzmir’de bilhassa önlemler noktasında hassasiyetle üzerinde durulması gerektiğinin altını çizmek istiyorum.

“50 milyon doz aşı için imza atıldı”

Yapılan mukaveleyle aralık, ocak ve şubat ayında toplam 50 milyon doz aşı için imza atıldı.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının genişletilmesi, daraltılması yahut farklı bir öneriyi sunabilmemiz 1 hafta-10 günlük vakit dilimi sonrası bu kısıtlamalarla elde edilen sonuçla hakikat orantılı olur. Onu da gelecek hafta Bilim Konseyi’nde kıymetlendirmiş olacağız.

Çok erken periyotta güvenilirliğini ve aktifliğini bildiğimiz aşılarla süratle başlayalım istiyoruz.

(Grip aşısı) Birkaç gün içerisinde daha da genişleteceğiz, 75 yaş ve üzerine uygulanmasını ek ettik, muhtemelen 70, 65 ve bir hafta, 10 gün içerisinde 60 yaşa kadar indirmiş olacağız.

(COVID-19 tedavisinde kullanılan ilaçlar) Nisan ayında zatürre oranı yüzde 30’lara yakındı, şu anda yüzde 3,4. Zatürre oranının azalmış olmasının en büyük sebebi evvelden ve erken devirde kullanılan ilaçlar. Bu ilaçları vatandaşımızın hassasiyetle uygulamasını söylemek istiyorum.

Kaybettiğimiz hastaların kıymetli kısmı erken devirde tedavisine başlanmayan ve ilacını almayan bireyler.

Erken periyotta ilaçlarımızı mutlak alalım, bu devirde en ufak grip, nezle gibisi belirtilerin de COVID-19 olabileceğini mutlak düşünelim

Bu periyotta benim vatandaşıma verdiğim bütün sayıların tamamının hakikat olduğunun altını çizmek istiyorum.

Koronavirüs aşısı fiyatsız olacak

(COVID-19 test ücreti) Vatandaşımız, 250 liradan fazla fiyat istenme durumu kelam konusu olursa bize müracaat etsin, gereğini yapacağımızdan emin olun. Yalnızca fiyat iadesi değil, lisansın, ruhsatın iptal edilebileceğini özel kesim de vatandaşımız da bilsin.

Aşıyı yaparken vatandaşımızdan rastgele bir fiyat asla almayacağız.

(COVID-19 aşısı) Riskli kümelere fiyatsız yapacağız. Vatandaşımız farklı bir aşıyı almak isterse onun önünü de üst limit koyarak eczanelerde satışına müsaade vererek açmış olacağız.

(Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması) Önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde sonuçlarını görerek genişletme ya da daraltma teklifimizi yapacağız

Türkiye’de günlük en yüksek vefat sayısıGündem
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu