GündemTürkiye

Azerbaycan’dan Türk firmalarına davet

Pakistan’ın başşehri İslamabad’da Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı düzenlendi.Toplantının akabinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın toplantısında konuşan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, üç ülkenin birçok değerli bağı ve “ortak vizyonu” paylaştığını belirterek “Pakistan ve Türkiye’den firmaları kurtardığımız toprakların tekrar inşa edilmesi ve bizim projelerimize katılmak için davet ediyorum” açıklamasında bulundu. İşgalden kurtarılan topraklara hayat ve refah getirmek için katkı beklediklerini vurgulayan Bayramov, birçok değerli proje ve iş birliği alanının karşılarına çıkacağından emin olduklarını söyledi.

Türkiye, Pakistan ve Azerbaycan’ın eski ticaret yolları üzerine kurulmuş olduğunu ve bu çerçevede ulaştırma ve ticaret alanında yeni projeleri uygulayabildiklerini belirten Bayramov, “Bütün bunlar vatandaşlarımız için yeni gelir kaynakları yaratacak ve bu da hayat kalitesinin artırılmasını sağlayacak. Tıpkı vakitte bölgenin refahına ve istikrarına katkıda bulunacak. Nihayetinde bu, dünya barışına ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunacak.” sözünü kullandı.

Çavuşoğlu: Birçok alanda birlikte çalışma kararı aldık

Dorukta birçok alanda birlikte çalışma konusunda karar aldıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Güvenlik, istikrar ve refahı artırmak için değerli adımlar atmaya karar verdik. Tepe toplantımızın birincisini 2017’de Bakü’de gerçekleştirdik artık sıra Türkiye’de. Bugün bu formattaki toplantıları daha sıklıkla gerçekleştirmeye karar verdik. Yani 3-4 yıl beklememize gerek yok.” diye konuştu.

Pakistan ile ekonomik bağlara de değinen Çavuşoğlu, yaklaşık 100 Türk yatırımcının Pakistan’da yatırımlarda bulunduğunu söz eden Çavuşoğlu, iki ülke ortasında savunma endüstrisi alanında iş birliği yapıldığını belirtti. Çavuşoğlu, “Ticaret hacmimiz 800 milyon dolar civarında. Bu olağan ki bizim gerçek potansiyelimizi yansıtan bir sayı değil. Bizler bu manada ekonomik bağlantılara bir dinamizm getirmek istiyoruz. Stratejik-Ekonomik Çerçeve Evrakı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan İmran Han tarafından en son İslamabad’da yapılan tepede imzalanmıştı. Bu da bizim için kıymetli bir yol haritasını teşkil ediyor.” dedi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ise ülkesinin Türkiye ve Azerbaycan ile yakın ve dostça ilgiler yürüttüğünü, üçlü münasebetlerde son derece değerli bir itimadın tesis edildiğini kaydetti. Bugünkü görüşmelerde, ticaret, yatırım, güvenlik alanlarının yanı sıra stratejik ve siyasi iş birliği hususlarının ele alındığını belirten Kureyşi, üç ülkenin birçok farklı hususta yakın kanılara ve ortak çıkarlara sahip olduğunu lisana getirdi.

‘İslamabad Deklarasyonu’ imzalandı

Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortasında siyasi, ekonomik, barış ve güvenlik alanları başta olmak üzere birçok alanda iş birliğinin derinleştirilmesini sağlayacak “İslamabad Deklarasyonu” imzalandı.

Bildiride, 30 Kasım 2017’de Bakü’de düzenlenen birinci Üçlü Toplantının sonucuna dayanan, siyasi, stratejik, ticari, ekonomik, barış ve güvenlik, bilim ve teknoloji ve kültürel alanlar dahil olmak üzere karşılıklı çıkarların tüm alanlarında iş birliğini daha fazla derinleştirme isteği beyan edildi.

Deklarasyonda Azerbaycan’ın kurtarılan bölgelerini yine inşa etme ve güzelleştirme uğraşlarında Azerbaycan hükümeti ve halkıyla dayanışma gösterildiği söz edildi.

Üçlü ticaret ve yatırımın artırılması

Üçlü ticaret ve yatırımın artırılması için iş birliğinin derinleştirilmesi konusunda mutabakata varıldığı belirtilen deklarasyonda, üç ülkenin ilgili bakanlıkları eliyle tarife ve tarife dışı manilerin kaldırılması, ulaştırma maliyetlerinin azaltılması, bankacılık sisteminde daha güzel kaidelerin oluşturulması ile ortak yatırımların korunması konusunda tavsiye kararları alan güçlü bir aksiyon planı hazırlanması üzerinde anlaşıldığı da vurgulandı.

Taraflar, ulaştırmada bölgesel temas kurma, ticaret, güç, halklar ortası bağlantı, eğitim, turizm, bilgi ve irtibat teknolojileri alanında iş birliği yapmak konusunda kararlı olduklarının da altını çizdi.

Deklarasyonda besin güvenliği, etraf müdafaa, sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği ile çaba üzere bahislerde memleketler arası karşılığın vaktinde verilmesinin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşmada da değerli olduğunun altı çizildi.

Üç ülkenin yıllık olarak üçlü tepe yapması üzerinde karar alındığı da belirtilirken gelecek tepenin 2022 yılı içinde Türkiye’de yapılacağı söz edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Toplumsal medya şirketlerine boyun eğmeyeceğizGündem
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu