DünyaGündemKoronavirüsTüm HaberlerTürkiye

Asemptomatik vakalar da korona bulaştırıyor mu? Şok çalışma!

Korona vakalarındaki artış ile asemptomatik ve semptomatik vakalar tartışmaya sebep oldu.

Tüm dünya gündemine yerleşmiş olan korona için son günlerde 2. büyük dalga tartışmaları son hızıyla devam ederken, araştırmalar da aynı hızda devam ediyor. Son zamanlarda asemptomatik ve semptomatik vakalar da sık sık gündeme geliyor. Asemptomatik vakalar son derece tehlikeli görünürken, bulaştırıcılığının semptomatik vakalarla aynı oranda olup olmadığı araştırılıyor.

Asemptomatik ve Semptomatik vaka nedir?

Tıpta, bir hasta hastalık mikrobunun taşıyıcısıysa ve hastalıkla ilgili belirtiler göstermiyorsa, hastalık asemptomatik hastalık olarak kabul edilir. Asemptomatik hastalıklarda belirtiler sonradan ortaya çıkabilir ve bulaşıcı asemptomatik hastalıkların bulaşma riski vardır.

Semptomatik vaka ise hastalığın belirtilerini gösteren vaka demektir.

Asemptomatik ve Semptomatik vaka nedir?

Asemptomatik vakalar, Semptomatik vakalar ile aynı oranda virüs taşır mı?

Beklenen çalışma Güney Kore’den geldi. Güney Koreli bir araştırmaya göre, semptomsuz korona olan insanlar semptomları olan virüslerin çoğunu taşıyabilirler. Güney Kore, Mart ayının başlarında kitlesel testler üretti ve bu testlerle asemptomatik vakaları belirleyip izole edebildi. Bu vakaların koronavirüs enfeksiyonlarının önemli bir oranını temsil ettiğine dair artan kanıtlar vardı.  Ancak araştırmacılar, bu insanların virüsü gerçekte ne kadar geçirdiğine dair net bir şey söyleyemediler.

Çalışmaya göre

Daha sonra koronavirüs testi pozitif olan kişiler, bir toplum tedavi merkezinde izlendi ve bilim adamlarının virüsün ne kadarının burun ve boğaz yollarında tespit edilebilir olduğuna bakmalarına izin verdi. Düzenli olarak testler yapıldı ve bu testler negatif olduğunda serbest bırakıldılar. 1.886 testin sonuçları, semptom geliştirmeye devam etmeyenler de dahil olmak üzere, test sırasında hiçbir semptomu olmayan kişilerin burun ve boğazlarında semptomları olan kişilerle aynı miktarda viral materyale sahip olduklarını göstermektedir. Ayrıca bu çalışma virüsün semptomsuz insanlarda önemli süreler boyunca tespit edilebileceğini gösterdi – ancak semptomları olan insanlardan biraz daha hızlı yok oldukları gözlemlendi. Tanı konulmasından negatif test alınmasına kadar geçen medyan süre (vakaların yarısının daha yüksek ve yarısının daha düşük olduğu sayı) asemptomatik hastalarda 17 gün ve semptomatik hastalarda 19,5 gün olarak kaydedildi.

Çalışmaya göre

Unutulmamalı ki

Bu çalışma ciddi hastalık vakaları olan kişileri içermiyordu ve üzerinde çalışılan hastalar ortalamadan daha genç ve sağlıklıydılar.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu