GündemOtomobilTüm HaberlerTürkiye

Araba Alacaklar Dikkat! ÖTV Oranlarına Zam Geldi!

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca cari açık üzerinde yüksek düzeyli olumsuz etkiye sahip olan otomobil ithalatının azaltılması amacıyla motor silindir hacmi aralıkları ve özel tüketim vergisi matrahları esas alınarak düzenlemeye gidildi.

Bugün araba alacakları üzecek bir haber geldi. Cumhurbaşkanlığı kararıyla yapılan değişiklik ile lüks ithal otomobillerde ÖTV oranı artırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, otomobil ÖTV oranlarında artışa gidildi. Yeni düzenlemeyle birlikte, ithal lüks otomobillerin ÖTV oranı yüzde altmış ile yüzde yüz otuz arasına yükseldi. Resmi Gazete‘de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Hazine ve Maliye Bakanlığınca cari açık üzerinde yüksek düzeyli olumsuz etkiye sahip olan otomobil ithalatının azaltılması amacıyla motor silindir hacmi aralıkları ve özel tüketim vergisi matrahları esas alınarak düzenlemeye gidildi.

Araba Alacaklar İçin Yeni ÖTV Oranları

Ülkemizde 1600 cc altında olan ve yüzde 60 ÖTV oranına tabi olan otomobillerin neredeyse tamamı (yüzde 99,3’ü) ithal ediliyor. Ayrıca motor silindir hacmi 1600 cc üzeri olan otomobillerin ise tamamı ithal ediliyor. Bu grup otomobillere uygulanan ÖTV oranlarında artışa gidilirken, 1600 cc altında olup yerli imalatın yoğunlaştığı alanda da vergisiz satış bedeli 70 bin liradan 85 bin liraya çıkarıldı. Böylece yerli üreticiye ve yerli sanayiye destek verilmesi amaçlandı. Hibrit otomobiller için mevcut korunarak bu araçlardaki ÖTV oranları da eşgüdümlü bir şekilde artırıldı.

Motor silindir hacmi 1600 cc’yi geçmeyen ve ÖTV matrahı 130 bin lirayı aşan otomobiller için ÖTV oranı yüzde 60’tan yüzde 80’e çıkarıldı. Motor silindir hacmi 2000 cc’yi geçen ve ÖTV matrahı 170 bin lirayı aşmayan elektrikli otomobiller için vergi oranı yüzde 100’den yüzde 130’a çıkarıldı. Diğerleri için de yüzde 110’dan yüzde 150’ye yükseltildi.

Yeni ÖTV Oranları

ÖTV Matrahı Ne Demek?

Matrah, vergilendirmeye esas olan kazancın belirlenmesinde temel alınan bölüme verilen isimdir. Bir kazançta giderler düştükten sonra, ortaya çıkan tutarın vergi hesaplamasında kullanılan gelir miktarını oluşturur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu