GündemTeknolojiTüm Haberler

Apple “Dijital Hizmet Vergisi” Getirdi! Fiyatlar Arttı!

Apple, vergi oranlarının değişmesi üzerine uygulama mağazası App Store'daki fiyatlandırmasında değişikliğe gitti.

1976 yılında kurulan Apple, App Store fiyatlarına yasalar gereği “dijital hizmet vergisi” getirdi. Dünya, pandemiden ekonomik olarak da oldukça etkilenmiş durumda. Her gün yeni zam haberleri geliyor, bugün gelen zam haberi ise teknoloji devi Apple’dan oldu.

Apple KDV’ye Ek Olarak Dijital Hizmet Vergisi Getirdi

Firma, Türkiye haricinde başka ülkelerde de bir takım fiyat güncellemesine gitti. Türkiye haricinde fiyatların arttığı ülkeler arasında Şili, Meksika ve Suudi Arabistan yer alıyor. Apple, yaptığı açıklamadan sonra yeni vergi oranlarını açıkladı. Açıklamaya göre, %18’lik KDV’ye ek olarak %7,5’lik bir dijital hizmet vergisinin eklendiği duyuruldu. Firmanın yaptığı açıklamalara göre geliştiriciler, App Store üzerindeki satışlarından elde ettiği gelirlerde, bu vergi değişikliklerine paralel bir değişiklik gözlemleyecek. Tabii ki bu durum App Store’un tüketicileri tarafında da hissedilecek. App Store geliştiricileri aynı zamanda İtalya, Almanya, Fransa  ve Birleşik Krallık’ta da düzenlenmeye gitti fakat Apple’ın App Store fiyatlandırmasında bir değişiklik yapmayacağı kararı alındı.

Apple KDV'ye Ek Olarak Dijital Hizmet Vergisi Getirdi

Google da bugün itibarıyla reklamlar için ücrette artışa gideceğini açıklamıştı

Ücret artışları aynı gün içerisinde geldi. Google, yapmış olduğu açıklama ile 1 Kasım’dan itibaren Türkiye’de yayınlanacak reklamlar için %5 ek ücret alacağını duyurdu. Google, bu ek ücretin gerekçesi olarak Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artmasını bahane olarak gösterdi. Ayrıca %5’lik ek ücret faturada ana reklam maliyeti dışında ek bir ücret olarak gösterilecek. Söz konusu ek ücret ay sonu faturaya yansıyacak. Bununla birlikte; Google Ads ödemelerini manuel bakiye yükleme yöntemiyle gerçekleştirenlere ek ücretin bakiyeden çekileceğini hatırlatmakta yarar var. Bu sebeple bir ilan için 100 TL’lik bakiye yüklendiğinde Google, 5 TL’lik ek ücret kesintisi yapacağından ilanda harcamak üzere yalnızca 95 TL bakiye kalacak.

Google da bugün itibarıyla reklamlar için ücrette artışa gideceğini açıklamıştı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu