GündemTürkiye

Ankara’da tahliye edilen binalarla ilgili açıklama

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara’da inşaat çalışması sırasında meydana gelen toprak kayması ve istinat duvarı çökmesi nedeniyle tahliye edilen binalarda teknik incelemelerin devam ettiğini bildirdi.

Kurum, toplumsal medya hesabından, Ankara’nın Çankaya İlçesi İleri Mahallesi’nde yaşanan olayla ilgili açıklama yaptı. Olaydan etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulunan Kurum, şunları kaydetti:

“Bölgede birinci andan itibaren bakanlıklarımız ve üniversite hocalarımızla birlikte teknik tahlillerimizi titizlikle yürüttük. Hasar tespit ve yapı işleri uzmanlarımız tahliye edilen binalarda ve etrafta teknik incelemelerine devam ediyorlar. Önceliğimiz vatandaşlarımızın can güvenliği. Bakanlıklarımız ve belediyemizle birlikte gerekli bütün adımlarımızı hızla atarak vatandaşlarımızın yanında olacağız.”

Yavaş: Kimse mağdur edilmeyecek

Çankaya’nın İleri Mahallesi Mektep Sokak’ta bulunan ve önündeki inşaat çalışmaları nedeniyle temelinde oluşan boşluktan kaynaklı çökme riski bulunan binanın “makaslama” prosedürüyle yıkımına başlandı.

Yıkım başlamadan evvel Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, alanı ziyaret etti, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

İncelemelerinin akabinde gazetecilere açıklamada bulunan Yavaş, “Vatandaşın iskanı konusunda ve bundan sonra yapılacak işler konusunda bir koordine sağlanacak. Kimse mağdur edilmeyecek gördüğümüz kadarıyla bakanlık valilik, büyükşehir ve Çankaya Belediyesi üzerine düşeni yapıyor.” dedi.

Yıkılma riski bulunan Açelya Apartmanı’nın sağındaki, solundaki ve ön taraftaki binada da yıkım sırasındaki sarsıntıda sorun olacağının düşünüldüğünü belirten Yavaş, “Üstteki yıktıktan, o hafriyatı oradan aldıktan sonra belirli olacak. Daha sonra bu yıkıntı bir yerde toplanacak ailelerin özel mallarını oradan seçmeleri sağlanacak.” tabirlerini kullandı.

Yavaş bir uyum merkezi de kurulduğunu belirterek,”Çevre Bakanlığından, Valilikten bizim kurumlardan birer misyonlu var. Vatandaşın iskanı konusunda ve bundan sonra yapılacak işler konusunda bir koordine sağlanacak. Kimse mağdur edilmeyecek gördüğümüz kadarıyla bakanlık valilik, büyükşehir ve Çankaya Belediyesi olarak üzerine düşeni yapıyor.” dedi.

Binanın yapı kontrol raporu alınmadığı tarafında bir bilgi bulunduğunu belirten Yavaş, “(Ben başlama dedim) diye söz vermiş müteahhit. ‘Ama beni dinlemedi’ demiş. Soruşturması devam ediyor. Üzüldük lakin can kaybı olmaması çok değerli. Türkiye’de vakit zaman bu türlü olayları çok gördük. Etraftaki bütün meskenler tahliye edilerek hasarsız geçirildi. Allah beterinden saklasın.” değerlendirmesinde bulundu.

Yavaş, “Bakanlık Kentsel Dönüşüm Şubesi de burada. Kira yardımı yapılacak, eşyaları yapılacak ya da mevcut kurumların elindeki dairelerden birine de yerleştirebiliriz. O, önümüzdeki bir iki gün içinde muhakkak olacak. Çalışmalar 24 saat devam edecek. Biz tekrar geleceğiz, nezaret edeceğiz.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu