GündemTüm HaberlerTürkiye

Ankara Valiliği’nden Mangal Yasağı Geldi!

Son zamanlarda orman yangınlarında ciddi artış görülmekte. Doğal dengeyi tehlikeye sokan bu durum için Ankara Valiliği'nden açıklama geldi.

Son zamanlarda sıklıkla orman yangını haberleri gündemde. Bu yangınları azaltmak için Ankara Valiliği harekete geçti. Özellikle vatandaşların ihmalkar davranışları sonucu oluşan yangınlara son vermek için belirlenmiş alanların dışındaki ormanlık alanlarda her türlü ateş ve mangalın yakılmasının yasaklandığını duyurdu.

Ankara Valiliği’nden Mangal Yasağı Geldi!

Özellikle pandemiden bunalan halk kendisini hava almak için doğaya atıyorken yaktıkları ateş ile ormanları tehlikeye sokuyorlardı. Bunun üzerine Ankara Valiliği

Ankara Valiliği'nden Mangal Yasağı Geldi!

“Son zamanlarda ormanlık alanlardaki pikniklerde yakılan mangalların bitki örtümüzü tehlikeye attığı gözlenmiş bu nedenle ilimizde belirlenmiş alanların dışında her türlü ateşin yakılması yasaklanmıştır. Doğayı sevelim, mangalsız pikniği tercih edelim.”  diyerek vatandaşları uyardı.

Ayrıca Ankara Valiliği, yalnızca valilik tarafından belirlenmiş alanlarda mangal yapılmasına izin verilirdi. Bu iznin 31 Ekim’e kadar gün içerisinde saat 20.00 ile sınırlı olduğunu daha sonrasında mangal, semaver ve ateş yakılmasının yasak olduğunu açıkladı.

Ankara Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün ‘Ormanlık Alanlar ve Civarında Ateş Yakılmaması‘ konulu genelgesi hatırlatıldı. Genelge doğrultusunda tüm ilçelerde Kaymakamlar başkanlığında yapılan toplantılar sonucu oluşan tekliflerin değerlendirildi.  ‘Ankara ili Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu’ tarafından bu kararların alındığı belirtildi.

Ankara Valiliği'nden Mangal Yasağı Geldi

Orman Alanlarına Yakın Yerlerde Havai Fişek De Yasak

Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılması da yasaklandı. İlçe Kaymakamlarınca ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde, yangın riskinin yüksek olduğu günlerde sınırlı sürede girişlerin kısıtlanabileceği belirtildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu