Gündem

Ankara Kuğulupark’ta Avukata Polis Şiddeti

Ankara Kuğulupark’ta Avukata Polis Şiddeti

Çoklu Baro teklifine karşı çıkan Baro Başkanları Ankara Kuğulu Park’ta nöbet tutuyor. Ankara Barosu adına yapılan açıklamada, “Tüm meslektaşlarımızı cübbeleri ile birlikte sesimize ses, gücümüze güç katmak ve TBMM’ye dilekçe vermek üzere Kuğulu Park’a davet ediyoruz” denildi. Polis başkanların etrafını sararak desteğe gelen avukatları engelledi.

Ankara Barosu’nda yapılan açıklamada, Avukatlık Yasasında değişiklik öngören yasa teklifinin 80 baronun itirazına rağmen Adalet Komisyonu’nda kabul edilip, TBMM Genel Kurulu’na sevk edilerek görüşülmeye başlandığı hatırlatılarak şu çağrı yapıldı:

“Çok sayıda baro başkanı ile birlikte bu teklife karşı sesimizi ve itirazlarımızı dile getirmek için yasa teklifi Meclis’te görüşüldüğü süre boyunca Ankara Kuğulu Park’ta nöbette olacağız. Tüm meslektaşlarımızı cübbeleri ile birlikte sesimize ses, gücümüze güç katmak ve Anayasa’nın 74. madde uyarınca TBMM’ye dilekçe vermek üzere Kuğulu Park’a davet ediyoruz.”

Kuğulu Park’ta nöbete başlayan çok sayıda baro başkanının çevresi emniyet araçları ve çevik kuvvet ekipleri tarafından çevrildi, parka girilmesine izin verilmiyor. Barikatın ardından açıklama yapan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, “Bu durum polis devleti olduğumuzun bir kanıtıdır” dedi. Baro başkanlarının çağrısı ile Kuğulu Park’a gelen avukatlar, polis ablukası altında olan meslektaşlarına destek veriyor.

SAĞKAN: SUÇ İŞLENİYOR

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, pandemi gerekçesi ile çevrelerinin kapatıldığını, bu uygulamanın yasal dayanağı olmadığını söyledi. Sağkan, “Ankara’da üçüncü kez suç işleniyor” dedi.

Ankara Barosu’nun çağrısı ile Kuğulu Park’a gelen ancak alana alınmayan avukatlar tepki gösterdi. Avukatlar, yasa değişikliğine karşı toplanan dilekçeleri imzalayana kadar alandan ayrılmayacaklarını söyledi.

CHP’Lİ TANAL BARİKATI YIKTI

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Kuğulu Park’ın halka kapatılamayacağını ifade ederek bariyeri kaldırmaya çalıştı.

barikat

Bu sırada bazı avukatlar da yardım etti. Polisin engelleme çabalarına rağmen Tanal bariyerin bir kısmını kaldırmayı başardı. Bu sırada avukatların bir kısmı baro başkanlarının yanına geçti. Bu arada alanda bulunan avukatlar, “Parkı aç” sloganı attı. Bunu üzerine alana Çevik Kuvvet desteği getirildi.

Baro başkanlarının bulunduğu alana girmek için gelen avukatlar çoklu baroya karşı taleplerini içeren dövizler taşıyarak Kuğulu Park’a geldi.Polis, avukatların bulunduğu alana polis aracı çekmek istedi; ancak avukatlar tepki gösterdi. Polis, avukatları kalkanlarla iterek güvenlik koridorunu genişletti.

Avukatların engellenmesi üzerine baro başkanları avukatların yanına gelmek istedi. Polis, baro başkanlarının alandan çıkmasına izin vermedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu