GündemTeknolojiTüm Haberler

Artık Android Telefonlara Bebek Ağlaması Gibi Sesler Bildirim Olarak Gelecek

Google, Android cihazlar için yeni bir özellik duyurdu. "Ses Bildirimleri" olarak isimlendirilen bu özellik, duyma güçlüğü çeken ya da hiç duyamayan kullanıcılar için çevredeki seslerin bildirilmesini sağlayacak. Bu sayede kullanıcılar, akan suyun ya da ağlayan bir bebeğin sesinden, telefonları sayesinde bilgi sahibi olacaklar.

Teknoloji devi Google, işitme engelli veya duyma kaybı yaşayan kullanıcılar için yeni bir özellik geliştirdiğini duyurdu. “Ses Bildirimleri” olarak isimlendirilen ve “Canlı Altyazı” uygulamasını destekleyen tüm cihazlarda kullanılabilen bu özellik, dışarıdan gelen bazı sesleri otomatik olarak algılayıp, kullanıcıya bildirecek.

“Ses Bildirimleri” özelliği, tamamen çevrimdışı olarak çalışıyor olması ile kullanıcıların oldukça ilgisini çekmekte. Google, bu özelliği sağlayabilmek için yapay zeka kullandığını, makine öğrenimi tekniğiyle internete ihtiyaç duyulmadığını belirtti. Peki bu özellik bebek ağlaması dışında hangi sesleri algılıyor?

“Ses Bildirimleri” Özelliği 10 Farklı Sesi Algılıyor

Google tarafından yapılan açıklamaya göre “Ses Bildirimleri” özelliği, 10 farklı sesin algılanmasına imkan sağlıyor. Bu sesler, şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebek sesleri
 • Duman ve yangın alarmları
 • Sirenler
 • Bağırma sesleri
 • Kapı zili
 • Bir yere vurma sesleri
 • Köpek havlaması
 • Herhangi bir cihazdan çıkan bip sesi
 • Su sesi
 • Sabit telefonun çalma sesi

“Ses Bildirimleri” Özelliği Nasıl Kullanılır?

“Ses Bildirimleri” özelliği Pixel cihazlari le bazı Android telefonlarda kullanılabiliyor. Bu özelliğin kullanılabilmesi için şu adımlar takip edilebilir:

 1. Telefonunuzda Canlı Altyazı isimli uygulamanın yüklü olduğundan emin olun. Uygulamaya Google Play Store‘dan erişebilirsiniz.
 2. Önce Ayarlar menüsüne, ardından da “Ses Bildirimleri” alt menüsüne giriş yapın. (Bazı cihazlarda Duyma desteği bölümü aracılığıyla Ses Bildirimleri’ne erişebilirsiniz.)
 3. Ses Algılayıcılar veya Ses Bildirimleri olarak isimlendirilen bölümü kullanarak hangi seslerin bildirimlerinin gönderileceğini seçin.
 4. Bazı sesler için kayıt yapılması istenmektedir. Örneğin bir kapı zilini manuel olarak tanımlayıp, sadece o ses duyulduğunda bildirim alınmasını sağlayabilirsiniz.
 5. Bildirimleri nasıl alacağınızı da “Bildirim Tercihleri” menüsü altında görebilirsiniz. Burada titreşim ya da ekran aydınlatması gibi seçenekler sunuluyor. Bu seçenekleri kendi tercihinize göre ayarlayabilirsiniz.

Ses Bildirimleri Özelliği Nasıl Kullanılır.

Duyma kaybı yaşayan veya hiç duyamayan kullanıcılar için çok yararlı olacak gibi görünen bu özellik, şu an için en azından bazı Android telefonlar için ne yazık ki yeteri kadar işlevsel çalışmıyor. Bunun neden kaynaklandığını bilemiyoruz fakat muhtemelen Canlı Altyazı özelliği henüz bazı cihazlarda güncellenmemiş durumda. Bu güncelleme gerçekleştiğinde, Ses Bildirimleri kullanılabilir olacak gibi görünüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu