DünyaGündemKoronavirüsTüm Haberler

Almanya’da Koronavirüs Protestosu

Almanya’nın başkenti Berlin’de koronavirüs kısıtlamalarını protesto etmek isteyen binlerce insan sokağa döküldü.

Koronavirüs salgınının Avrupa’ya geldiği günlerde çok sıkı önlemler alan Almanya’da vaka sayılarının tekrar artış göstermesiyle birlikte yasak ve önlemler artırıldı. Yasak ve kısıtlamalardan sıkılan Almanlar sokağa döküldü. Binlerce protestocu Berlin’de 17 Haziran Bulvarı üzerinde bir araya gelip hükümet karşıtı slogan attı. Değişik kostümler giyen ve pankartlar taşıyan göstericiler Alman hükümetinin önlemleri çok sıkılaştırdığını söyleyerek, yasakların gevşetilmesini istediklerini dile getirdiler.

On sekiz bin göstericinin alınan önlemlerin, temel özgürlük haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle slogan atarak yaptığı yürüyüşle ilgili Berlin polisi resmi Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada

“Göstericiler yapılan uyarılara rağmen gereklilikleri yerine getiremedikleri için bu grubu dağıtmaktan başka bir seçenek kalmamıştır” ifadesini kullandı. Atılan tweet sonrası polis topluluğa müdahale etti.

protesto

Almanya’da Son Durum

Almanya’da Ağustos sonu itibarıyla günlük vaka sayısındaki yükseliş dikkat çekiyor. Almanya’da 29 Ağustos itibarıyla Worldometers verilerine göre toplam koronavirüs vaka sayısı 242 bin 824. Virüs nedeniyle 9,363 kişi hayatını kaybetti. 217 bin 061 kişi ise sağlığına kavuştu. Ülkede koronavirüs tedavisi görmekte olanların sayısı 8 bin 748’e ulaştı. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 2’sinin durumu ise oldukça ciddi. Dosyası kapanan koronavirüs vakalarının %96’sı iyileşmiş, %4’i ise hayatını kaybetmiş durumda.

Almanya’da Nisan ayında koronavirüse yakalanan kişi sayısı 6 binin üzerinde seyrederken, bu rakam kısa zamanda ciddi şekilde düşüşe geçmişti. Ancak Temmuz sonundan bu yana ise yeni vaka sayılarında artış görülüyor. Aktif vaka sayısında da artış gerçekleşti. En son 26 Nisan’da günlük vaka sayısı 1700 civarında tespit edilmişti. Son birkaç gündür yine bu rakamlara yükseldiği görülüyor.

Almanya'da Son Durum

Peki, bu ciddi artışın sebebi ne?

Almanya’da vaka sayılarındaki ciddi artışın sebebi olarak tatilden dönenlerin virüsü ülkeye taşımaları görülüyor. Ayrıca mesafe ve hijyen kurallarına uyulmayan kutlama ve eğlencelerin de etkisinin yüksek olduğu düşünülüyor. Koronavirüsün yayılmasında özellikle düğünlerin oldukça etkili olduğu varsayılıyor.  Örneğin Hessen eyaletinin Kelsterbach kentinde koronavirüs tespit edilen bir kadının 2 gün süren bir düğün merasiminde bazı katılımcılara virüsü bulaştırdığı tespit edilmişti. Ayrıca Robert Koch Enstitüsü de yaptığı açıklamada, artan vaka sayısının yalnızca artan test sayısına bağlı olmadığını duyurmuştu.

Peki, bu ciddi artışın sebebi ne

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu