GündemOtomobilTüm Haberler

Alman Basınından TOGG Açıklaması!

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş ile röportaj yapan ve Türkiye'nin elektrikli, yerli otomobil projesi hakkında bilgiler alan Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, TOGG için Türkiye'nin Tesla'sı ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yerli otomobili TOGG, iddialı tasarımı ve elektrikli olması ile tüm dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Alman gazetesi Handelsblatt, TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) CEO’su Gürcan Karakaş ile röportaj yaptı ve TOGG’un çalışmalarını gazete paylaştı. Gazete, yerli ve milli otomobilimiz için, “Türkiye’nin kendi Tesla’sını ürettiği” yönünde yorumda bulundu. Ayrıca TOGG tarafından üretilecek otomobillerin rekabetçi bir fiyata sahip olması durumunda Alman pazarı için de cazip bir seçenek haline gelebileceğini belirtti.

CEO Gürcan Karakaş’ın röportaj verdiği ilk yabancı yayın organı olan Handelsblatt, Karakaş için, “Türk Tesla’sı: Bosch’un eski yöneticisi Türkiye’yi elektrik otomobil çağına nasıl taşımak istiyor?” ifadelerini kullandı. Şirketin ilk tam elektrikli SUV modelini 2022’de banttan indireceği belirtti ve “Gürcan Karakaş, projeyi yönetiyor ve kendini diğer yerleşik üreticilerden farklı görüyor.” ifadelerini kullandı.

TOGG, Türkiye’nin Tesla’sı Niteliğinde

Haber, TOGG’un bir “Türk Tesla’sı” olarak betimlendiğini ancak henüz bir “Gigafactory’si” bulunmadığının altını çizdi. Gazete şirketin durumu ve devam eden çalışmaları hakkında,

“Sadece İstanbul’un eteklerinde bir ofis kompleksi var. Türkiye‘nin elektrikli otomobil üretiminin de birinci lige çıkmak istediği bu projede 220 mühendis çalışıyor. Proje için ülkedeki 6 şirket, güçlerini birleştirerek 3 milyar euronun üzerinde kaynak sağladı. Gürcan Karakaş’ı projenin başına patron olarak atadılar. 27 yıldır Bosch’ta kariyer yapan yönetici, gerçeklerin farkında olarak ‘Kimse Türkiye’den elektrikli otomobil beklemiyor’ diyor. Fakat Karakaş, beklentilerinin üstünde kalmaya da kararlı.” ifadelerine yer veriyor.

TOGG, Türkiye'nin Tesla'sı Niteliğinde

“Türkiye’nin ulusal ürün yelpazesinde otomobil eksikti”

Ülkemizin son yıllarda hızlanarak devam eden bağımsız sanayi politikası hakkında da açıklamalarda bulunan gazete, haberinde

“Türk şirketleri, Türk Silahları Kuvvetleri için araç gereçlerin büyük bir bölümünü üretiyor. Yeni tip koronavirüs (COVID-19) yoğun bakım hastaları için ventilatörler, LED paneller ve gemiler, büyük ölçüde yerli olarak üretiliyor. Ancak Türkiye’nin ulusal ürün yelpazesinde otomobil eksikti.” ifadelerine de yer verdi.

TOGG

 

TOGG’un Bataryası Yerli Olacak

Yerli otomobilin özellikleri ve parça tedariği konusunda da bilgiler paylaşan gazete,

“Türkiye’nin Otomobili, tek şarjla 500 kilometreye kadar yol alacak. Batarya, 30 dakika içinde %80’e kadar şarj edilebilir olacak ve yerel olarak üretilecek. Karakaş, batarya teknolojisi konusunda görüşmelerin devam ettiğini söylüyor. ‘Her şey yolunda giderse yurt dışındaki rakiplerimiz için de pil üretebiliriz’ diyor.” ifadelerini kullandı.

Gazete yapmış olduğu haberde Gürcan Karakaş’ın “Sadece otomobil üretmiyoruz, akıllı bir cihaz yapıyoruz.” sözlerine de yer verdi. Ayrıca TOGG’un en başından beri akıllı telefon gibi bir otomobil üretmek için uygulama geliştiricilerle birlikte çalıştığını ekledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu