GündemTürkiye

Akaryakıtta vergi kaçakçılığı operasyonu: 120 gözaltı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Gayret (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde İstanbul Kaçakçılık Kabahatleriyle Çaba Şube Müdürlüğünce, İstanbul merkezli 36 vilayette eş vakitli akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan şüphelilere yönelik “Silici 2” operasyonu gerçekleştirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bilişim sistemleri yoluyla kamu kurumlarını ziyana uğrattığı tespit edilen 120 kuşkulu gözaltına alındı.

Hususla ilgili yapılan açıklamada, kaçakçıların Güç Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) bayi lisansı alarak akaryakıt istasyonlarını açtığı, bu akaryakıt istasyonlarında akaryakıt satış verisi silerek büyük karlar elde ettiği, sonrasında ise izlerini kaybettirmek için muhakkak mühletlerle EPDK lisanslarını iptal ettikleri biçiminde bir sistem kullandıkları KOM Ünitelerince belirlendiği bildirildi.

Operasyon yapılan 157 akaryakıt istasyonunda toplam 196 milyon litre akaryakıt satış verisinin otomasyon sistemlerine müdahale edilerek silindiği, silinen akaryakıtın piyasa bedelinin yaklaşık 1.2 milyar TL olduğu tespit edildi.

Akaryakıt ve akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı hatalarında önleyici önlemler alınarak, ilgili kurumlarla (MASAK – VDK – GİB) yapılan iş birliği ile uğraşa kararlılıkla devam edildiği bildirildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu