DünyaGündemTüm Haberler

ABD’den Flaş İddia: Çin’den Gelen Peruklar Uygur Türklerine Ait!

ABD'de kadınların oldukça rağbet gösterdiği "siyah altın" olarak da bilinen perukların, Çin'deki toplama kamplarında yaşayan Uygur Türklerine ait olduğu iddiası üzerine ABD yönetimi, Çin'den gelen bu peruklara el koyarak inceleme başlattı.

Yıllardır Çin’in Müslüman Uygur Türklerine yaptığı zulüm son bulmuyor. Çin, geçtiğimiz aylarda kadınların yüzde 80’inin kısırlaştırıldığı iddialarıyla gündeme gelmişti. Bu sefer de Müslüman Uygur Türklerinin saçlarını satarak binlerce dolar kazandığı iddiasıyla gündeme geldi. Çin, Uygur Türklerinin temel hak ve özgürlüklerine saygı göstermemeye devam ediyor.

“Siyah Altın” olarak da adlandırılan peruklar, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ‘de 2.5 milyar dolarlık pazara sahip. Bu peruklar ABD’li kadınlar tarafından oldukça rağbet görüyor. Bugün ABD bu perukların, Çin’in Sincan bölgesindeki toplama kamplarında yaşayan Müslüman Uygur Türklerine ait olduğu iddiasını ortaya attı. ABD’nin Çin’den gelen perukları incelemek üzere el koyduğu belirtildi. Görünen o ki ABD ile Çin arasında gün geçtikçe artan teknoloji gerilimine, bu kez de peruk gerilimi eklendi.

800 Bin Dolar Değerindeki 13 Ton Saça El Koyuldu

ABD Ticaret Bakanlığı son dönemlerde Çin’den tedarik edilen peruk benzeri ürünlerin, 2 milyon Uygur ve diğer etnik azınlıkların toplama kamplarında gözaltına alındığı sırada gösterdiği artışa dikkat çekti. ABD Ticaret Bakanlığı, ABD’deki saç ürünü satan bir çok işletmedeki peruklarına , Çin’in Sincan bölgesindeki toplama kamplarında yaşayan Müslüman Uygur Türklerine ait olduğunu tespit ettiklerini ifade etti. Ticaret Bakanlığı’nın Çin’in ürettikleri ürünleri inceleme altına aldığı ve Çin’e konuyla ilgili uyarıda bulundukları belirtildi. ABD Gümrük ve Sınır Koruması, geçen aylarda Çin’de üretilen 800 bin dolar değerinde olan 13 ton saça incelemek üzere el konulduğunu ifade etti.

800 Bin Dolar Değerindeki 13 Ton Saça El Koyuldu

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu