DünyaGündemTüm Haberler

ABD Başkanlık Seçimleri Yaklaşıyor! Anketler Şaşırtıyor!

BBC anket değerlendirmesi, son 14 gün içerisinde yapılan seçim anketlerinin medyan ortalamasını alıyor ve seçim yarışındaki trendleri takip ediyor. Bu anket sonuçlarına göre önde olan isim kim?

3 Kasım’da Seçim Var

Amerika’da seçim gündemde, seçmenler 3 Kasım Salı günü sandık başına gidecek. Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Başkan Donald Trump ile Demokrat Parti’nin adayı ve eski Başkan Yardımcısı Joe Biden arasında ciddi bir rekabet söz konusu. Bu isimler birbirleri ile ciddi bir yarış içerisinde.

Seçim günü yaklaşırken, birçok araştırma şirketi de seçmenin nabzını tutmak için çeşitli anketler yapıyor. Bu haberde, son anket sonuçlarını paylaşarak, bunların seçmen tutumları ve seçim sonuçlarına olası etkilerini ele alacağız.

 

Anketlerde Kim Önde Görünüyor

Ülke genelinin nabzını tutmayı hedefleyen anketler, başkan adaylarının genel anlamda ne kadar desteğe sahip olduğunu gösteriyor. Fakat seçimi kimin kazanacağını net bir şekilde tahmin etmek için asla yeterli değil.

Örneğin, 2016 seçimlerinde Hillary Clinton ülke genelinde yapılan anketlerin neredeyse tamamında önde görünüyordu. Üstelik, seçim yarışını da rakibi Donald Trump‘tan 3 milyon daha fazla oy alarak kazandı. Fakat ABD’deki iki aşamalı seçim sistemi sebebiyle Clinton, Seçici Kurul’da yeterli delege sayısına ulaşamadı ve başkan olarak seçilemedi.

Eylül ayında yapılan anketlerde de Biden, Trump’ın önünde görünüyor. Biden’ın ülke genelindeki oy oranı %50 civarında seyrediyor ve bazı anketlerde rakibi Trump ile arasındaki fark 10 puana kadar çıkıyor.

Anketlerde Kim Önde Görünüyor

 

Seçimde Hangi Eyaletler Belirleyici Olacak

Clinton’ın 2016 yılında yaşadıkları, ABD’deki seçim sisteminde önemli olanın adayların aldığı toplam oyun olmadığını ortaya koydu. ABD’deki seçim sisteminde önemli olan hangi eyaletlerdeki delegeleri kazanmış olduğun.

ABD’deki eyaletlerin büyük bölümü, Cumhuriyetçi ya da Demokrat Parti’nin kalesi konumunda. Bu da, esas mücadelenin, hangi partinin kazanacağının kesin olmadığı, dönem dönem iki parti arasında gidip gelen eyaletlerde yaşandığını gösteriyor.

Değişken eyaletlerde durum Joe Biden için oldukça iyi görünüyor. Ancak analistler, seçimlere daha vakit olduğunu ve özellikle Trump’ın dahil olduğu bir yarışta işlerin çok hızlı bir şekilde değişebileceğini söylüyor.

Şu ana kadar yapılan anketlerde, Michigan, Pennsylvania ve Wisconsin gibi kritik eyaletlerde Biden açık bir farkla önde görülüyor. Değişken eyaletlerdeki son seçim anketleri şu şekilde görünüyor:

Seçimde Hangi Eyaletler Belirleyici Olacak

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu