GündemTüm Haberler

23 Yıl Önce Çalınan Tarihi Eser Yıllar Sonra Türkiye’ye Getirildi!

Yıllar önce çalınarak İtalya’ya götürülen Lidya dönemine ait 1800 yıllık antik taş adak yazıtı, 23 yıl sonra yeniden Türkiye’ye getirildi.

Sidas Antik Kenti’nden yıllar önce çalınarak İtalya’ya götürülen Lidya dönemine ait bin 800 yıllık antik taş adak yazıtı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çabalarıyla 23 yıl sonra yeniden Türkiye’ye getirildi. İşte ayrıntılar..

Yıllar Önce Çalınan Tarihi Eser, 23 Yıl Sonra Türkiye’ye Getirildi!

Manisa’nın Demirci ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve M.Ö 3. yüzyıla ait önemli bir kent olan Sidas (Saittai) Antik Kenti’nden 1990’lı yıllarda çalınarak İtalya’ya götürülen adak yazıtı, 23 yılın ardından yeniden Türkiye’ye getirildi. 1800 yıllık yazıt, Kültür ve Turizm Bakanlığının çabalarıyla yeniden Türkiye’ye kazandırıldı. Bakanlık yetkililerinin teslim almasının ardından yazıt, THY’nin Roma’dan havalanan uçağına yüklendi. 1800 yıllık yazıt sabah saatlerinde İstanbul Havalimanı’na getirildi

1990'lı Yıllarda Çalınmıştı

 

Özel bir kutu içerisinde muhafaza edilen tarihi eser, THY’nin yer hizmetleri iştiraki TGS (Turkish Ground Services) ekipleri tarafından uçaktan indirildi. Tarihi eser, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Rahmi Asal tarafından teslim alındı. İncelendikten sonra yetkililerin gözetiminde TGS’ye ait yük aracına yerleştirildi.

Burada gazetecilere açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Roma Kültür ve Tanıtma Müşaviri Rıza Haluk Soner, Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın uzun mücadeleler ve hukuki uğraşlar sonucu Roma’dan İstanbul’a getirilen tarihi eserin yarın 12.30 sularında Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından kamuoyuna gösterileceğini belirterek,

“Gururla eserimizi ülkemize getirdik. Hepimize hayırlı, uğurlu olsun. Böylece yurtdışındaki bir tarihi eserimiz daha ait olduğu topraklara geri dönmüş oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu