Gündem

1 Haziran Normalleşme Planı

Türkiye hayata dönüyor. 1 haziran normalleşme planı açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında detayları paylaştı. Sokağa çıkma yasağı ve iş yerlerinin açılması konusunda detaylı açıklama yapan Erdoğan, uzun bir süre geçen yılki Türkiye kadar rahat olamayacağımızı vurguladı.

1 Haziran Normalleşme Planı Detayları

Toplantıda alınan karar neticesinde 65 yaş üzeri vatandaşlar için 2 hafta daha sokağa çıkma yasağının devam etmesine karar verildi. 20 yaş altı gençler için olan yasak kararında yaş kısıtlaması 18 yaş olarak değiştirildi. 1 Hazirandan itibaren 18 yaş üzeri olan vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı bulunmuyor. 18 yaş altı çocuklar için ise 2 hafta daha sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Birçok İş yeri Tekrar Faaliyete Geçiyor

1 Haziran Normalleşme planı kapsamında iş yerlerini açabilecek listesi şu şekilde belirtildi.  Restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca, spor salonları, müze, ören yerleri, dinlenme tesisleri, plajlar, hayvan satış yerleri, kreşler ve bakımevleri, sürücü kursları ve benzeri kurslar, kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları ve konserler hizmete açılacak. Her iş yerinin kategorisine göre ayrı ayrı genelgeler yayınlanacak. Belirlenen kurallara göre iş yerleri faaliyetlerini sürdürmeye devam edebilecekler.

Ayrıca insanların toplu olarak bulundukları plaj, milli park ve bahçe gibi yerler yine 1 haziran itibariyle belirli kurallar çerçevesinde hizmet verebilecek. Bireysel sporlar için de kısıtlamaların kaldırıldığını belirten Erdoğan spor tesislerinin içinde hizmet veren tesislerin de gece 24:00’a kadar hizmet verebileceğini duyurdu.

kütüphanee

Merak Edilen Şehirler Arası Yolculuk Yasağı

Tüm Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelede kurallara uyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 hazirandan itibaren şehirler arası seyahat kısıtlamasının da kaldırılacağını belirtti. Özellikle büyük şehirlerin kontrol sürecinin devam edeceğini belirten Erdoğan, durumun kötüleşmesi durumunda bazı illerimiz için, tekrar giriş ve çıkışların yasaklanabileceğini de ilave etti.

Alınan kararlar netcesinde, idari izin kullandırılan bakım evlerinin tamamı, kreşler ve birçok kamu personeli  normal çalışma planına geçecek. Turizm sektörü için de birçok yasak kaldırıldı ve önlemlerin alınması koşuluyla hizmet verebilecekleri bildirildi. Erdoğan yaptığı açıklamada ” Sürücü Kursları ve benzeri kurslar , kütüphaneler, gençlik merkezleri, kıraathaneler de 1 hazirandan itibaren hizmet verebilecekler. Bu kurumların bağlı oldukları kurumlar iç şartlarını belirleyecek. ” ifadelerine yer verdi.

şehirlerarası-seyahat

Konserler ve Film Çekimleri Başlıyor

Açık hava konserlerinde oturma yeri olan konserlere saat 24:00 ile sınırlı olacak şekilde izin verildi. Konser içerisinde de sosyal mesafe sınırı olacak. Sinema, tiyatro gibi yerler de kapasitesinin %50’si ile sınırlı olarak hizmete açılabilecek. Sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde koltuklar arasında birer boşluk olmak şartı ile hizmet vermeye başlayabilecekler.

30-31 Mayıs Sokağa Çıkma Yasağı

30-30 mayıs tarihlerinde de alınan karar göre sokağa çıkma yasağı uygulaması devam edecek. Alınan tüm kararlar 1 hazirandan itibaren geçerli olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu