Ekonomi

Yükselen altın fiyatları imitasyonu yöneltti

Düğün dönemi açıldı, kuyumculardan alışverişler başladı.

Lakin fiyatlar bu yıl da cep yakıyor.

Gram altın 500 TL hududunda bulunurken, çeyrek altın almak isteyenlerin 816 lirayı gözden çıkarması gerekiyor.

YARIM, TAM VE CUMHURİYET ALTINI FİYATLARI

Yarım altın 1.644, tam altın ise 3 bin 252 TL’den alıcısıyla buluşuyor.

Cumhuriyet altınında son güncellenen sayı ise 3 bin 345 TL.

Hal bu türlü olunca da masrafları azaltmak isteyenler, imitasyona yöneliyor.

Kayseri’de çeyrek altının imitasyonu 50 TL’ye satılırken, vatandaşlar olağanda 40 bin TL olan sistem alışverişini bin TL’ye mal ediyor.

“NORMAL ALTINLARIN 10’DA 1’İ FİYATINDA”

Çeyreğin 16 kat aşağısına satılan imitasyonlara son vakitlerde büyük bir ilgi gösterildiğini aktaran gümüşçü Gökhan Yanmaz, “İmitasyona ilgi ağır. Biz de çeşidimizi o tarafta geliştirdik. Vatandaşlar altın fiyatlarının yükselmesinden ötürü takı ve ziynet eşyası istiyorlar. Biz de getiriyoruz. İşimiz de hoş. İmitasyon altınlar, olağan altınların 10’da 1’i fiyatında. Hoş bilezik çeşitlerimiz var. Kolye çeşitlerimiz var. Saat ardı modellerimiz var. Bileziklerimizin fiyatı 100 TL’den başlıyor. Birebir orjinal ve kaplaması çok hoş garantili eserler satıyoruz. Trabzon hasırları var, saat ardı dediğimiz modeller var. Olağan bir saat gerisinin fiyatı ise ortalama 200 TL’ye satılıyor. 7 sıralı Trabzon hasırları da ortalama 250 TL’ye satılıyor. Sıra sayısı düştükçe fiyatları da düşüyor.” dedi.

3 GERÇEK BİLEZİK İLE KARMA YAPIYORLAR

Düğün yapan ailelerin de altın fiyatlarının çok yüksek olmasından ötürü imitasyon altına yöneldiklerini tabir eden Yanmaz, şöyle devam etti:

”Tuğralı kolyelerden alıyorlar, saat ardı bileziklerden alıyorlar. Hatta gelinlerine gelip alanlar bile oluyor. Yani mesela 3 tane gerçek bilezik alıyorlar, daha sonra bize gelerek onun gerisini imitasyon bilekliklerle dolduruyorlar. Bu halde de gelin kızımızın 8 tane bileziği oluyor. Altın alacak kadar durumu olmayan aileler, sistem alışverişini bizden yapıyor. Bileziğini, kolyesini ve saat ardını alıyorlar. Ortaya hoş de bir kombin çıkıyor.

“GERÇEĞİ İLE BİREBİR AYNI”

Altının fiyatı da bundan sonra düşmez hatta daha çıkar diye düşünüyorum. Mesela geçen yılki imitasyona olan ilgi ile bu yılki ortasında çok fark var. Satışlarımız 2-3’e katlandı. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile alıp kullanabilirler. Zira eserlerimiz gerçeği ile birebir tıpkı. Garantili ve birebir değişim yapıyoruz. Yani rahat bir biçimde takabilirler.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu