Ekonomi

Yerli dijital paranın altyapısı yıl sonuna kadar tamamlanacak

İktisat Islahat Paketi çerçevesinde, dijital paranın ekonomik, teknolojik ve tüzel altyapısının oluşturulmasına yönelik çalışmalar, ortalarında TCMB ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin de bulunduğu sorumlu kurumlarca yapılacak.

Özel dijital paralara geçişin paranın tarifini, merkez bankalarının rolünü, finansal aracılık modelini ve para siyasetinin transferini zorladığı belirtiliyor. Merkez bankalarının, kripto para ünitelerinin dramatik gelişmelerine karşılık verme ve ödeme sistemlerinin verimliliğini artırma konusunda kendilerini daha sorumlu hissettiği tabir ediliyor.

MERKEZ BANKALARININ PARA SİYASETLERİNDE OYNADIKLARI ROL ETKİLENİYOR

Dijital para üniteleri, finansal sistemin klâsik yapılarına meydan okuyor ve bu yere karşı merkez bankaları, bireylerin prestiji para ünitesine güvenmeden bedeli depolayabilmesi, harcayabilmesi ve hareket ettirebilmesi tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. Bu, merkez bankalarının para siyasetinde oynadıkları klâsik rol için büyük bir tehdit olarak görülüyor.

BLOKZİNCİR TABANLI MERKEZ BANKASI DİJİTAL PARASI PROJELERİ SÜRAT KAZANDI

İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans ve Bankacılık Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayben Koy, merkez bankaları tarafından blokzincir tabanlı Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) projelerinin son birkaç yılda sürat kazandığını söz etti.

Koy, “Geçmişte kripto paralara yönelik kısıtlamalar ön plandayken, günümüzde tıpkı teknolojiyi kullanan CBDC’lerin gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerce süratlice projelendirildiği görülüyor.” dedi.

IMF ve Dünya Bankası’nın 2019 yılında blokzincir teknolojisini daha yeterli öğrenmek ve uygulama alanlarını araştırmak gayesiyle “Learning Coin” ismi verilen yarı kripto para niteliği taşıyan bir para ünitesi ile ilgili teşebbüsler başlattığını hatırlatan Koy, “2020 yılında İsveç, dijital para ünitesi e-krona’yı test etmeye başlarken, Japonya, Ocak 2020’de dijital yen için çalışmalara başladığını duyurdu.” tabirini kullandı. Koy, blokzincir teknolojisinin yeni teknolojilerin bir örneği olduğunu söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu