Ekonomi

Yapılandırma emekli olmanın önündeki bir pürüzü kaldırıyor

Borç yapılandırma düzenlemesinin içinde Bağ-Kur’luları ilgilendiren bir unsur yer aldı. Bu hususa nazaran prim eksiği olan ve yüksek prim borcu nedeniyle emekli olamayanlara bir fırsat doğuyor.

Bağ-Kur’lulara prim borçları için yapılandırmanın dışında borçlu oldukları vakti dondurma ve daha evvel dondurdukları vakti tekrar geri alma yani ihya kolaylığı getirildi.

Böylelikle borcu olduğu için emekli olamayanlar yapılandırma ile emeklilik imkanına kavuşacak. Ayrıyeten şayet daha evvelce ödenmiş prim günleri kâfi ise borçlu oldukları fazla vakti sildirerek emekli olabilme bahtına kavuşacak.

ÖDEYEMEYENLERİN MÜHLETLERİ DONDURULACAK

Düzenlemeye nazaran, Bağ-Kur’lu olan esnaf ve çiftçilerin 31 Ekim 2020’ye kadar olan prim borçlarını 2 ay içinde ödemeyen ya da yapılandırmayanların prim borcu silinecek ve sigortalılıkları dondurulacak. Dondurulan bu müddetler artık emeklilik için geçerli olmayacak.

YENİ BORÇLANMA MÜHLETİ 1 KASIM 2020’DEN İTİBAREN SAYILACAK

Geçmişte borçlarını yatırmayanlar faaliyetlerini sürdürüyorsa 1 Kasım 2020’den itibaren Bağ-Kur kayıtları tekrar başlayacak. Bütün borçlarını yatıranlar 1 Kasım sonrası 5 puanlık prim indiriminden de yararlanabilecek.

BU YAPILANDIRMAYA İHYA İMKANI GETİRİLDİ

Bağ-Kur’lu olup da prim borçları nedeniyle daha evvel sigortalılık mühletleri durdurulanların kendileri yahut hak sahipleri, yasa çıktığı andan itibaren 2 ay içinde Toplumsal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ihya müracaatında bulunabilecek.

SGK’ya bağlı tahsil dairelerine ödenecek meblağların birinci taksitinin ise 28 Şubat 2021 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor. İhya yaptıranlar da bu mühlete uyduklarında, daha evvel dondurdukları yılları sigortalılık müddeti olarak değerlendirilebilecek.

Düzenleme sonrası 165 milyar liralık Toplumsal güvenlik alacağının tahsil edilmesi bekleniyor.

PRİMİNİ KENDİ ÖDEYENLERE KOLAYLIK

Primini kendi ödeyen taksici, dolmuşçu ve sanatkarlar, yapılandırılan borç haricinde 60 günden fazla prim borçları bulunmaması durumunda, birinci taksiti ödemeleri kaydıyla genel sıhhat sigortasından yararlanmaya başlayabilecekler.

GSS’DE GECİKME CEZALARI SİLİNİYOR

Genel Sıhhat Sigortası (GSS) kapsamında olanlar vatandaşlar da yalnızca anaparayı ödeyerek geçmiş borçlardan kurtulabilecek.

SIHHAT HİZMETİ 30 NİSAN’A KADAR UZATILDI

Prim borcu bulunanların sıhhat hizmetinden yararlanabilmesi için tanınan müddet 30 Nisan 2021’e uzatılıyor. Nisana kadar prim borcunun anaparasını ödeyenlerin gecikme faizi ve cezaları da silinecek.

GSS, AYLIK 88,29 LİRA

GSS kapsamında brüt taban fiyatın yüzde 3’ü oranında prim alınıyor. Buna nazaran bu yıl aylık 88,29 lira GSS primi ödenmesi gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu